فوری

پخش زنده

ترکیه؛ بازداشت نزدیک به 300 نفر به اتهام حمایت از فتح‌الله گولن

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

قوه قضائیه ترکیه سه‌شنبه 2 فوریه 2021 حکم جلب 294 نفر از شهروندان این کشور را به اتهام حمایت از فتح‌الله گولن صادر کرد.

فتح‌الله گولن که یک مبلغ دینی مقیم ایالات متحده آمریکا است از سوی مقامات ترکیه‌ متهم است که کودتای نافرجام سال 2016 را علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه رهبری کرده است.

ترکیه همچنین فتح‌الله گولن را متهم می‌کند که تشکیلاتی سازمان‌یافته را برای نفوذ در دستگاههای دولتی و ارتش این کشور رهبری کرده و از این طریق دست به کودتا علیه دولت زده است. آنکارا همچنین جنبش فتح‌الله گولن را تشکیلاتی تروریستی اعلام کرده و از سال 2016 تاکنون به این بهانه دست به بازداشت‌های گسترده‌ای زده است.

در همین راستا خبرگزاری آناتولی ترکیه اعلام کرد که یگان‌های پلیس مبارزه با تروریسم و ژاندارمری ترکیه در 42 استان و شهر این کشور اقدام به تفتیش خانه‌ها کرده و عملا تعدادی از افراد را به ظن ارتباط با فتح‌الله گولن بازداشت کرده‌اند.

این افراد مظنون بازداشتی که در بین‌ آنها 292 نظامی کنونی و سابق هستند از سوی دستگاه قضایی ترکیه با اتهام‌های ارتباط با گولن و کودتای نافرجام مواجه هستند.

به گفته آناتولی از میان افراد مظنون دو نفر متهم به عضویت در یک گروه غیرنظامی «سری» هستند که بنا به ادعای مقامات قضایی ترکیه از طرفداران گولن در ارتش حمایت می‌کند.

فتح‌الله گولن که سابقا هم‌پیمان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری کنونی ترکیه بوده است، اما این گونه اتهام‌ها تکذیب می‌کند.

دولت ترکیه از کودتای نافرجام 2016 تاکنون هزاران نفر را با ادعای ارتباط با گولن بازداشت و زندانی کرده و در این راستا دهها هزار نفر از خدمات دولتی و از جمله بیش از 20 هزار نفر از افراد ارتش از خدمت برکنار شدند.

هفته گذشته نیز دولت ترکیه 238 نفر را به ظن ارتباط با فتح‌الله گولن بازداشت کرد. عملیات بازداشت این افراد که در 6 استان انجام شد بخشی از عملیات مستمر و اقدامات گسترده 4 سال اخیر دولت اردوغان علیه شبکه فتح‌الله گولن است.

تبلیغات

برگزیده های کاربران