فوری

پخش زنده

افغانستان، پاکستان و ازبکستان بر سر نقشه‌راه ساخت خط آهن توافق کردند

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

وزارت امور خارجه افغانستان چهارشنبه 3 فوریه 2021 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، نقشه‌راه ساخت خط ‌آهن مزارشریف – کابل – پشاور در شهر تاشکند پایتخت ازبکستان امضا شد.

در این اعلامیه آمده، نقشه‌راه ساخت خط آهن میان نمایندگان افغانستان، پاکستان و ازبکستان به تاریخ 2 فوریه 2021 طی یک همایش مشترک در شهر تاشکند امضا شد.

در این اعلامیه ذکر شده، با ایجاد این خط ‌آهن، گام مهم در راستای اتصال و گسترش همکاری‌های منطقه‌یی برداشته شده و رویای مشترک «اتصال آسیای مرکزی با آسیای جنوبی از طریق افغانستان» تحقق خواهد یافت.

محمدحنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان گفته است: «اتصال و برقراری ارتباط، نه‌تنها به معنای استفاده از امکانات بالقوه برای گسترش تجارت، ترانزیت و سرمایه‌گذاری در جهت رشد اقتصاد و شگوفایی می‌باشد، بلکه به معنای ارتقای ظرفیت‌ها و تقویت پایه‌های همکاری در راستای برقراری صلح، ثبات و تأمین امنیت نیز است».

اتمر اظهار کرد، عملی‌شدن پروژۀ خط ‌آهن سه‌کشور، جزء لاینفک دیدگاه اتصال منطقه‌یی افغانستان است و تطبیق قوانین سازمان تجارت جهانی در زمینه‌های اتصال منطقه‌یی و پیش‌بینی پالیسی‌های مورد نیاز می‌تواند ما را در برابر چالش‌های احتمالی و رسیدگی به آن‌ها کمک کند.

در همین حال، سردار امورزاکوف معاون نخست‌وزیر ازبکستان گفت، تطبیق پروژهٔ یادشده چشم‌انداز پیشرفت اقتصادی در آسیای‌میانه را دگرگون خواهد کرد و کشورش برای تطبیق موفقانه این پروژه آمادگی همه جانبه دارد.

از سوی دیگر، عبدالرزاق داوود مشاور ارشد نخست‌وزیر پاکستان به نمایندگی از کشورش در این مورد گفت: «زمان آن فرا رسیده است تا از موقعیت استراتیژیک خود برای گسترش ارتباطات واتصال منطقه استفاده نموده، امکانات و پُتانشیل‌های بالقوۀ مبادلات تجارتی واقتصادی خویش را، به‌کار اندازیم».

شایان ذکر است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان همواره گفته است که تلاش دارد کشورش را به چهارراه اقتصادی منطقه و پل ارتباطی میان آسیای مرکزی و آسیای جنوبی مبدل کند.

تبلیغات

برگزیده های کاربران