فوری

پخش زنده

آیا در انتظار واکسن‌های جدید کرونا هستید؟

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

انتظار می‌رود شمار واکسن‌های ضد کووید19 افزایش یابد زیرا هفته گذشته دو شرکت «جانسون اند جانسون» و «نواواکس»، نتایج مثبت مربوط به واکسن‌های خود را اعلام کردند.

به نظر می‌رسد هیچ‌ یک از دو واکسن جدید به‌اندازه واکسن‌های نخست ساخت شرکت فایزر و بیونتک و همچنین شرکت مدرنا، اثر بخشی نداشته باشند که از فناوری جدیدی به نام «مسنجر آر‌ ان ای» استفاده کرده و تا حدود 95٪ اثربخشی دارند، در حالی که اثربخشی واکسن نواواکس 89٪ و برای جانسون 66٪ است.

به‌گفته بلومبرگ، میزان اثربخشی هر چهار واکسن، علاوه بر واکسن آسترازنیکا و واکسن‌های موجود در چین و روسیه از 50٪ بیشتر است که از سوی برنامه‌ریزان ایالات متحده برای گرفتن اجازه ساخت، تعیین شده و به رویت العربیه.نت نیز رسیده‌ است.

آیا باید به واکسن‌های با کارآمدی بالا پایبند ماند؟

نه لزوماً، اینها دارویی نیستند که شما از آن‌ها برای درمان یک بیماری استفاده می‌کنید، اگر یک آنتی‌بیوتیک مؤثر با اثربخشی 95٪ در دسترس باشد، هیچ‌کس آنتی‌بیوتیک با اثربخشی 66٪ را مصرف نمی‌کند.

واکسن‌ها باید به عنوان چیزی بیش از یک بیمه نامه در نظر گرفته شوند که شما هرگز نمی‌خواهید از آنها استفاده کنید (مانند بیمه اتومبیل)، شما می‌خواهید همه آنها را داشته باشند. افراد در معرض خطر باید بیشترین محافظت را داشته باشند زیرا به احتمال زیاد، به آن نیاز دارند.

این روند در پاندمی‌های دستگاه تنفسی، رویکردی اساسی است که طی آن ویروس به‌سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل شده و به‌طور مداوم در حال تغییر بوده و ممکن است، باعث افزایش کارایی ویروس در مبتلا سازی و انتشار شود.

واکسن‌ها در ابعاد گوناگونی برای ویروس مانع ایجاد می‌کنند به طوری که گرفتن قربانی تازه را برای آنها دشوار می‌سازند. اگر واکسن‌ها به اندازه کافی، عمومیت یابند، عرصه رقابت را بر ویروس کرونا تنگتر کرده و درنهایت، ویروس از عرصه رقابت خارج خواهد شد.

با انتشار محدودتر ویروس، خطر ابتلا برای همه کاهش می‌یابد حال چه اینکه فرد، واکسن قدرت مندی دریافت کند یا اساساً واکسینه نشود.

خبر خوب در مورد واکسن‌های «جانسون اند جانسون» و «نواواکس» این است که توزیع آنها آسان است و در حین حمل و نقل، نیازی به دمای پائین ندارند. تنها یک دوز واکسن «جانسون اند جانسون» کافی است.

این دو شرکت متعهد شدند که در ماه‌های آینده میلیون‌ها دوز را برای جهان تولید کنند.

تبلیغات

برگزیده های کاربران