فوری

پخش زنده

آمریکا: ما نگران دستیابی ترکیه به سامانه S-400 روسی هستیم

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

کاخ سفید عصر سه شنبه 2 فوریه 2021 در بیانیه‌ای اعلام کرد که جک سالیوان ، مشاور امنیت ملی آمریكا، ابراز نگرانی واشنگتن در مورد تضعیف انسجام و اثر بخشی ناتو به دلیل دستیابی ترکیه به سیستم دفاع موشكی S-400 روسیه را به اطلاع ابراهیم كالین ، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه رساند.

طبق گزارش رسانه‌های دو کشور جک سیلوان و کالن روابط ترکیه- آمریکا و موضوعات سوریه، لیبی، مدیترانه شرقی، قبرس، افغانستان، قره‌باغ، بحران کووید -19 و تغییرات اقلیمی محور تماس تلفنی کالین و سالیوان اعلام شده است.

دو مقام آمریکایی و ترک همچنین در زمینه تقویت اتحاد در ناتو و انجام اقدامات لازم برای کمک به صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی نیز گفت‌وگو کردند.
گفتنی است که خرید سامانه S-400 روسی توسط ترکیه با نگرانی و خشم متحدان آنکارا در ناتو روبرو شد.

ایالات متحده با ابراز نگرانی از معامله خرید سامانه روسی توسط آنکارا گفته است چنانچه این سامانه دفاعی روسی در ترکیه با تجهیزات غربی حساس مانند جنگنده جدید F-35 استفاده شود، در این صورت ترکیه اطلاعات حساس فن آوری ناتو را نقض کرده است.

پیش از خرید سامانه دفاعی روسی، ترکیه 100 فروند اف 35 از آمریکا سفارش داده بود. آنکارا همچنین مبالغ هنگفتی را در پروژه توسعه صنایع دفاعی با آمریکا سرمایه گذاری کرده بود اما همه این پروژه‌ها به دلیل خرید S-400 متوقف و برخی از آنها لغو شدند.

منبع نگرانی ایالات متحده و کشورهای اروپایی

پیشتر جک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا، ترکیه را به عنوان منبع نگرانی برای ایالات متحده و كشورهای اروپایی توصیف كرده بود.

دولت جو بایدن از ترکیه خواسته بود تا به تصمیمات دادگاه حقوق بشر اروپا احترام بگذارد و صلاح الدین دمیرتاش رهبر کرد و عثمان کاوالا مخالف ترک را آزاد کند. سیاست دولت بایدن در خاورمیانه کارشناسان معتقدند که دولت جدید آمریکا، علاوه بر اهمیت دادن به روابط تجاری و امنیتی با کشورهای همپیمان واشینگتن، بر موضوعات آزادی‌ها و حقوق بشر که از ارزش‌های این کشور به شمار می‌روند، نیز پافشار خواهد کرد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران