واشنگتن حملات «تروریستی» علیه غیرنظامیان در سوریه را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ایالات متحده آمریکا شامگاه دوشنبه یکم فوریه 2021 به وقت محلی این کشور، حملات آخر هفته گذشته به غیرنظامیان در شهرهای اعزاز، الباب و عفرین در شمال سوریه که به کشته شدن 20 غیرنظامی از جمله چندین کودک شده را محکوم کرد.

ایالات متحده آمریکا در این بیانیه همچنین خواستار مجازات عاملان این اقدامات خشونت‌آمیز در سوریه شد که غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد.

Advertisement

در این بیانیه آمده است که ایالات متحده آمریکا از تکرار این گونه حملات در ماههای گذشته و کاربرد مکرر خودروهای بمب‌‌گذاری شده، عمیقا احساس نگرانی می‌کند.

آمریکا همچنین بر ضرورت سپردن عاملان این گونه اقدامات خشونت‌آمیز به عدالت تاکید کرد و افزود که این گونه اقدامات مردم سوریه را در معرض خطر قرار می‌دهد و تهدیدی در جهت ایجاد بی‌ثباتی در منطقه است.

این سخنگوی آمریکایی اعلام کرد «ضمن عرض تسلیت ویژه به خانواده‌های غیرنظامیان کشته شده برای مجروحان این اقدامات خشونت‌آمیز فرومایه که معنایی ندارد، بهبودی سریع آرزومندیم».

شایان ذکر است بنا به گزارش شامگاه یکشنبه دیدبان حقوق بشر سوریه 11 نفر و از جمله آنها 6 غیرنظامی در حادثه انفجار دو خودرو بمب‌گذاری شده که یکی در شهر اعزاز و دیگری در نزدیکی شهر الباب که هر دو تحت کنترل نیروهای ترکیه و گروههای مسلح سوری وابسته به آن در شمال سوریه هستند، کشته شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه ضمن تایید خبر کشته شدن 6 غیرنظامی گفت یکی از آنها کودکی است که در اثر انفجار خودرو بمب‌گذاری شده در نزدیکی مرکز فرهنگی در شهر اعزاز که منجر به مجروح شدن 22 نفر دیگر شده، کشته شده است.

به دنبال آن انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده نیز پست پیکارجویان سوری طرفدار ترکیه در نزدیکی شهر الباب را هدف قرار داد که دست‌کم منجر به کشته شدن 5 نفر شد.

پیش از این نیز انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در روز شنبه به کشته شدن 8 نفر غیر نظامی از جمله آنها 4 کودک در شهر عفرین در شمال غرب سوریه انجامید.

در 2 ژانویه گذشته در اثر انفجار خودرو بمب‌گذاری شده یک شهروند غیر نظامی سوری کشته و 9 نفر دیگر در شهرک جندیرس در حومه شهر عفرین زخمی شدند، همچنین در انفجار خودرو بمب گذاری شده در نزدیکی بازاری سبزی‌فروشان در شهر مرزی راس العین تعدادی کشته و مجروح شدند.

شایان ذکر است مناطق شمال سوریه که تحت کنترل ترکیه و گروههای سوری طرفدار آن است معمولا هدف حملات با خودروها و موتورسیکلت‌های بمب‌گذاری شده قرار گرفته که به ندرت گروهی مسئولیت آنها را بر عهده می‌گیرند.

پس از حملات گروه داعش و پیکارجویان کُرد سوری، ترکیه و گروههای مسلح سوری طرفدار آن از سال 2016 بر تعدادی از مناطق شمال سوریه تسلط یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم