مقامات بلند‌پایه اسرائیلی طرح حمله به ایران را بررسی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که اسرائیل برای جلوگیری از ادامه روند غنی‌سازی اورانیوم یا بازگشت به توافق هسته‌ای بدون اصلاح با ایران تلاش می‌کند، تلویزیون اسرائیلی سه‌شنبه 2 فوریه 2021 اعلام کرد که مسئولان بلند‌پایه اسرائیل طرح ارتش این کشور برای حمله به ایران را مورد بررسی قرار دادند.

بنا به این گزارش مقامات اسرائیلی همچنین درباره استفاده از حمایت مالی فوق‌العاده برای تامین هزینه این عملیات گفت‌وگو کردند.

Advertisement

به گزارش سایت تلویزیون «ایران اینترنشنال» قرار است جلسه امنیتی شورای وزیران اسرائیل در این‌باره روز چهارشنبه برگزار شود».

این اقدام مقامات اسرائیلی پس از آن صورت می‌گیرد که بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه یکم فوریه 2021 تاکید کرد که دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خاورمیانه را تهدید می‌کند.

بنی‌ گانتس در گفت‌وگو با تلویزیون «الغد» ضمن ابراز نگرانی درباره تهدیدهای ایران و عملیات‌های «تروریستی» تحت فرمان‌دهی رژیم تهران که باعث بی‌ثباتی در منطقه شده است، هشدار داد که دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خاورمیانه را تهدید می‌کند.

از سویی آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده در گفتگو با شبکه «ان بی سی» آمریکا نیز گفته بود چنانچه ایران به نقض تعهداتش ادامه دهد، ممکن است فقط چند هفته با دستیابی به مواد لازم برای ساخت بمب هسته‌ای فاصله داشته باشد.

ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد ارتش اسرائیل یک هفته پیش اعلام کرد که او به ارتش کشورش دستور داده تا «طرح‌ریزی‌های اضافی» در سال 2021 را تدارک ببینند تا چنانچه دولت اسرائيل تصمیم به حمله به ایران بگیرد، «آماده باشند».

اظهارات کوخاوی تنها یک هفته پس از تحلیف جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا مطرح شد. بر خلاف دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا که سیاست فشار حداکثری را در قبال ایران در پیش گرفته و به طور یک جانبه از توافق هسته‌ای خارج شده بود، جو بایدن اما به احتمال بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد، به شرط آن که به گفته او تهران به تمامی تعهداتش به موجب توافق هسته‌ای پایبند شود.

در مقابل اما یک مقام ارشد ایرانی چهارشنبه گذشته اظهارات رئیس ستاد ارتش اسرائيل درباره «طرح‌ریزی» حمله علیه هر گونه تهدید هسته‌ای ایران را در چارچوب «جنگ روانی» ارزیابی کرد، و تاکید کرد که تهران در دفاع از خود و در مقابله با هر هجومی دست‌ بسته نخواهد ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم