.
.
.

تصویری؛ معبدی در مصر که بنای آن 4 قرن به طول انجاميد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معبد «خنوم» در مصر یکی از زیباترین معابد این کشور به حساب می‌رود که قدمت آن به دوران قدیم یونان - روم باز می‌‍‌گردد.این معبد در قلب شهر «اسنا» که در حدود 55 کیلومتری جنوب شهر الاقصر واقع شده است.

نصر سلامه، معاون سابق وزارت آثار باستانی مصر در تماس با العربیه نت، گفت: «بارزترین ویژگی این معبد ستون‌های آن است که سقف را نگه می‌دارد.

این معبد دارای 24 ستون استوانه‌ای است که هرستون بیش از 5 متر ارتفاع دارد و بالای هر ستونی یک تاج با نقش و نگارهای مختلف گیاهی که حاوی ترکیبی از هنر مصری و یونانی است، قرار دارد.

در بیشتر دیوارهای معبد صحنه‌ها و متن‌های مذهبی زیبایی ثبت شده است. این معبد همچنین به بندری در رود نیل متصل است و بقایای آن هنوز هم قابل مشاهده است.

سلامه افزود، ساخت این معبد تقریباً 400 سال به طول انجامید.طبق تحقیقات تاریخی ساخت این معبد در دوره بطلمیوس در سال 181 قبل از میلاد آغاز و تا دوره رومی در سال 250 میلادی به پایان رسید.این معبد برای عبادت «خنوم»، «نیت» و «منحیت» اختصاص یافته بود.

سلامه افزود: «بطلمیوس فیلومیتور پادشاه قدیم مصر معبد فعلی را بر روی ویرانه‌های معبد پادشاه تحمتس سوم بنا کرد.
شامپولیون باستان شناس فرانسوی در سال 1828 میلادی از معبد بازدید کرد و وجود نام پادشاه تحمتس را بر روی دیوارهای معبد اسنا کشف کرد. او گفته بود که این معبد احتمالاً بر روی ویرانه‌های یک معبد باستانی دیگری ساخته شده است.

در چارچوب برنامه حفظ، نگهداری و ترمیم برخی از اماکن باستانی مصر که توسط وزارت گردشگری و آثار باستانی این کشور انجام می‌گیرد، معبد «خنوم» در منطقه اسنا که یکی از زیباترین معابد باستانی مصر دوران یونان - روم به شمار می‌رود، شاهد آخرین تلاش‌های دولت مصر برای ترمیم و اصلاح اين معبد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم