.
.
.

بایدن امروز فرمان اجرایی اعطای شهروندی به 9 میلیون مهاجر را امضا می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات آمریكایی گفتند كه جو بایدن رئیس جمهوری، روز سه‌شنبه 2 فوریه فرمان‌های اجرایی برای تسهیل اعطای شهروندی به 9 میلیون مهاجر واجد شرایط تابعیت آمریكا را صادر خواهد کرد. او همچنین فرمان‌های اجرایی را برای گرد آوردن جمع خانواده‌ها در دو طرف مرز با مکزیک، امضا خواهد کرد.

این مقامات بلندپایه دولت گفتند که این دستورالعمل‌ها در مجموعه‌‌ای از فرمان‌های مهاجرتی که بایدن در سه شنبه امضا خواهد کرد، صادر می‌شود و بایدن نسبت به ادامه سنت استقبال از مهاجران، تمایل دارد که سلفش، دونالد ترامپ درروند آن اختلال ایجاد کرده بود.
این مسئولان طی بیانیه مطبوعاتی گفتند كه استراتژی بایدن «بر این اساس استوار است كه كشور ما با یک سیستم مهاجرتی سالم، منطقی و انسانی، از بنیانی امن‌تر، قوی‌تر و مرفه‌تر برخوردار می‌گردد.»

یکی از وعده‌های انتخاباتی بایدن مربوط به تشکیل کارگروهی است که وظیفه پیوند خانواده‌های مهاجرانی را بر عهده دارد که به دلیل سیاست توقف ورود مهاجران در مرزها که از سوی دولت ترامپ در سال 2018 اجرا شد، از هم جدا شدند. دولت سرانجام این اقدام را کنار گذاشت، اما صدها کودک هنوز نتوانسته‌اند با والدین خود ملاقات کنند.

به گفته مسئولان آمریکایی، وظیفه این کارگروه، شناسایی خانواده‌ها و پیشنهاد اتحاد مجدد خانواده مهاجران «با توجه به خواسته‌ها و شرایط آنها» خواهد بود، بدون اینکه روشن سازند آیا این امر شامل بازگشت خانواده‌ها یا فرزندان اخراج شده به خاک آمریکا می گردد.

بخشنامه دوم مربوط به کشورهای مهاجر پذیر است. این مصوبه علاوه بر فعال کردن مجدد کمک‌های اقتصادی، بازگرداندن کانال‌های قانونی مهاجرت، مانند مواردی که در دوران أوباما مجاز بود که اجازه ورود صدها خردسال را داد که والدین آنها قبلاً مقیم ایالات متحده بودند، بدون اینکه مجبور به گذراندن مسیرهای خطرناک مهاجرت شوند.

ارزیابی أوضاع مالی

هدف از بخشنامه سوم، ترویج ادغام مهاجران قانونی مقیم در ایالات متحده است. به گفته مقامات آمریکایی، «آسان سازی کسب تابعیت برای 9 میلیون نفر واجد شرایط تابعیت ایالات متحده»، فراهم شده است.

این هدف شامل باز بینی اصلی تحت عنوان «هزینه جامعه» است که دولت جمهوری خواه در آگوست 2019 برای رد اعطای گرین کارت یا تابعیت آمریکا به مهاجرانی که از کمک‌های اجتماعی مانند مراقبت‌های بهداشتی یا کمک هزینه مسکن استفاده می‌کنند، وضع کرد.
یک مقام ارشد گفت: «این کار درحکم ارزیابی وضعیت مالی مهاجران بود.»

وزارت امنیت کشور

جو بایدن، الخاندرو مایوركاس را به این سمت منصوب كرده و قرار است بعد از ظهر سه شنبه 2 فوریه توسط سنا تأیید شود.

مایورکارس پس از تأیید سنا، اولین فرد اسپانیایی تبار خواهد بود که مسئولیت این وزارتخانه را بر عهده می‌گیرد که بر امور مهاجرت، پلیس و مرزها و همچنین واکنش‌های فوق العاده، نظارت دارد. مایوركاس از خانواده‌ای از مهاجران كوبایی تبار است که در دوران كودكی، وارد آمریكا شد.

گفتنی است که بایدن در نخستین ساعات حضور خود در کاخ سفید پس از تحلیف خود، با امضای 15 اقدام اجرایی برای مقابله با پاندمی کرونا، تغییرات اقلیمی، نابرابری نژادی و لغو برخی از سیاست‌های تعیین شده توسط ترامپ، دوران ریاست جمهوری خود را آغاز کرد
بایدن ممنوعیت سفر را که ترامپ برای برخی از کشورهای با اکثریت مسلمان وضع کرد، لغو و خواستار ارتقا «اقدام معوق برای کسانی شد که در دوران کودکی وارد آمریکا» شده اند که همان برنامه به اصطلاح «رویای مهاجرت» برای کسانی است که در دوران کودکی واردآمریکا می‌شوند.

این اعلامیه به وضعیت فوق العاده ملی پایان بخشید که مبنای اختصاص بودجه فدرال برای ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم