.
.
.

ایران خواستار میانجی‌گری اروپا برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی اظهارات آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا درباره توافق هسته‌ای، ایران روز دوشنبه یکم فوریه 2021 پیشنهاد داد چنانچه آمریکا طی گام‌های همزمانی و با میانجی‌گری اروپا به توافق هسته‌ای بازگردد تهران نیز از ادامه نقض‌ تعهدات هسته‌ایش عقب‌نشینی خواهد کرد.

در همین راستا محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در گفتگویی با شبکه تلویزیونی «سی ان ان» گفت که اقدامات آمریکا و ایران برای بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 می‌تواند به طور هم‌زمان، هماهنگ و با میانجی‌گری اروپا صورت گیرد.

ظریف افزود که این اقدام‌ها می‌تواند با هماهنگی جوزپ بوریل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام شود.

او همچنین توضیح داد که این گام‌ها می تواند در چارچوب مکانیسمی مشخص به طور همزمان یا با هماهنگی اقدام‌های ممکن انجام شود.

از سویی سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه طی کنفرانسی خبری انجام هر مذاکراتی با واشنگتن درباره بازگشت آن به توافق هسته‌ای را تکذیب و تاکید کرد «مذاکرات دو جانبه‌ای با واشنگتن انجام نشده است».

این اظهارات مقامات ایرانی پس از آن مطرح شد که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا دوشنبه پیش از این، گفته بود چنانچه ایران به توافق هسته‌ای بازگشته و به همه بندهای آن پایبند شود ایالات متحده نیز آمادگی دارد به این توافق بازگردد.

بلینکن افزود که در روند بازگشت به توافق هسته‌ای نیاز است تا از پایبندی ایران به آن اطمینان حاصل شود و رایزنی‌ها و هماهنگی‌هایی با هم‌پیمانان واشنگتن انجام شود.

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «ان بی سی» آمریکا نیز گفته بود چنانچه ایران به نقض تعهداتش ادامه دهد، ممکن است فقط چند هفته با دستیابی به مواد لازم برای ساخت بمب هسته‌ای فاصله داشته باشد.

بلینکن همچنین افزود که کشورش در تلاش برای همکاری با شرکایش می‌کوشد تا به توافق گسترده و فراگیری با ایران برسد.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیز افزود کشورش قبل از اتخاذ هر اقدامی در این‌باره مدتی را برای ارزیابی بازگشت ایران به توافق هسته‌ای خواهد گذراند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم