فوری

پخش زنده

هشدار طالبان: اگر توافق‌نامه دوحه عملی نشود از کشور خود دفاع می‌کنیم

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

گروه طالبان دوشنبه 1 فوریه 2021 با نشر اعلامیه‌ای هشدار داد، اگر توافق‌نامه دوحه عملی نشود، نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند، این گروه از کشور خود دفاع می‌کند.

گفتنی است که توافق‌نامه صلح میان آمریکا با طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد که براساس آن باید تمام نیروهای آمریکایی از افغانستان بیرون شوند و طالبان هم به منافع آمریکا حمله نمی‌کنند.

گروه طالبان در شرایطی این هشدار را داده که هیأت‌های این گروه به کشورهای ایران و روسیه سفر کرده با مقام‌های آن دو کشور در مورد اوضاع افغانستان صحبت می‌کنند.

همچنان، طالبان در این اعلامیه خود به اعلامیه مشترک سفارت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در کابل واکنش نشان داده و اعلام کردند، این گروه به کشتار غیرنظامیان، تروهای هدفمند و تخریب زیرساخت‌ها دست ندارد.

در این اعلامیه آمده: «نمایندگان بعضی کشورهای اروپایی و کشورهای دیگر اتهامات بی‌اساسی را بر امارت اسلامی بسته‌اند، که گویا بدون موجب به جنگ دوام می‌دهند، مردم ملکی را می‌کشند، تأسیسات عام‌ المنفعه را تخریب می‌کنند و در کشتارهای هدفمند دست دارند. امارت اسلامی افغانستان اینگونه اتهامات را رد می‌نماید».

در این اعلامیه تاکید شده، گروه طالبان بازسازی و نگهداری تاسیسات عام المنفعه را مسئولیت خود می‌داند و پالیسی این گروه از آغاز همین است که مشکلات باید از راه گفت‌وگو حل شود.

شایان ذکر است که سفارت‌های آمریکا، استرالیا، چک، کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، بریتانیا، اسپانیا، سویدن(سوئد) و ناتو در کابل یک‌شنبه هفته جاری با نشر اعلامیه‌ای مشترک ترورهای هدفمند، آدم‌ربایی و تخریب زیرساخت‌ها را در افغانستان محکوم کردند و طالبان را مسئول اکثر این حملات دانستند.

تبلیغات

برگزیده های کاربران