فوری

پخش زنده

اسرائیل: دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خاورمیانه را تهدید می‌کند

منبع: دبى-العربيه.نت فارسى

در حالی که اسرائیل می‌کوشد تا مانع از ادامه روند غنی‌سازی اورانیوم در ایران و یا بازگشت به توافق هسته‌ای بدون اصلاح شود، بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه یکم فوریه 2021 تاکید کرد که دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خاورمیانه را تهدید می‌کند.

بنی‌ گانتس در گفت‌وگو با تلویزیون «الغد» ضمن ابراز نگرانی درباره تهدیدهای ایران و عملیات‌های «تروریستی» تحت فرمان‌دهی این رژیم که باعث بی‌ثباتی در منطقه شده است، هشدار داد که دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای خاورمیانه را تهدید می‌کند.

این اظهارات وزیر دفاع اسرائیل درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و اقدامات تروریستی آن در بی‌ثبات کردن منطقه پس از آن مطرح می‌شود که به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، یوسی کوهن رئیس دستگاه اطلاعاتی اسرائیل (موساد) ضمن تدارک و برنامه‌ریزی برای سفر به ایالات متحده در پی آن است تا نگرانی‌ها و پیش‌‌شرط‌‌های اسرائیل را در صورت بازگشت احتمالی آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران، به مقامات کاخ سفید منتقل کند.

تلویزیون «کانال 13» اسرائیل گزارش داد، یوسی کوهن ممکن است در سفر برنامه‌ریزی شده ماه آینده خود به ایالات متحده با جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا دیدار کند. او همچنین قرار است با دیگر مقامات آمریکایی از جمله «جک سالیوان» مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» دیدار و گفت‌وگو کند.

طبق گزارش رسانه‌های اسرائیلی کوهن احتمالاً اطلاعات جمع آوری شده توسط سازمان اطلاعاتی کشورش در مورد پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران را به دولت بایدن ارائه خواهد داد.

در این راستا کوهن همچنین خواستار انجام «اصلاحات اساسی در توافق هسته‌ای 2015 ایران» شد.

این تغییرات یا اصلاحات اساسی در مفاد توافق هسته‌ای با ایران شامل تعهدات سختگیرانه‌تر علیه این کشور خواهد بود که عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را تضمین کند.

یوسی کوهن همچنین قرار است پیشنهادهای اسرائیل که شامل توقف کامل غنی سازی اورانیوم، توقف تولید سانتریفیوژهای پیشرفته، متوقف کردن حمایت از سازمان‌های تروریستی و گروههای شبه‌نظامی مانند حزب الله لبنان، جنبش حماس و گروه‌های مسلح فرقه‌گرا در عراق و همچنین پایان دادن به حضور نظامی ایران در همه کشورهای منطقه از جمله عراق، سوریه و یمن، توقف اقدامات ایران علیه اسرائیل و دادن اجازه ورود هیئت بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای برای بازرسی از تمام تاسیسات اتمی و بررسی تمام جنبه‌های برنامه هسته‌ای ایران است، را به دولت بایدن ارائه کند.

این تحرک اسرائیل پس از آن صورت می‌گیرد که دولت بایدن تأکید کرد، پرونده هسته‌ای ایران از اولویت‌های اصلی واشنگتن خواهد بود.

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا روز جمعه گفت، یکی از اولویت‌های اساسی و ابتدایی دولت بایدن مقابله با بحران فزاینده با ایران است، زیرا این کشور به توانایی لازم برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای نزدیک شده است.

او افزود: «از دیدگاه ما، با توجه به رویکرد تدریجی ایران در به دست آوردن مواد کافی برای تولید سلاح هسته‌ای، یکی از اولویت‌های مهم باید مقابله با آن بحران فزاینده هسته‌ای باشد».

تبلیغات

برگزیده های کاربران