ویدیو؛ جزئیاتی بیشتر از ویروس «نیپا» که دانشمندان در باره خطر آن هشدار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

هنوز جهان از چالش رویارویی با ویروس کرونا و پیامدهای مخرب آن بر زندگی و اقتصاد خارج نشده که دانشمندان مجددا در باره ویروس جدیدی به نام «نیپا» که از کرونا کشنده‌تر و خطرناکتر است، زنگ خطر را به صدا درآورده و نسبت به خطرات این اپدمی جدید هشدار دادند.

دانشمندان ویروس شناسی طی 24 ساعت گذشته در باره ویروس جدیدی به نام «نیپا» که باعث نوعی بیماری همه‌گیر که به مراتب از پاندمی کرونا شدیدتر و خطرناکتر است، هشدار دادند.

Advertisement

به گزارش روزنامه گاردین دانشمندان تحقیقات علمی در باره ویروس «نیپا»که به گفته آنها میزان مرگ و میر ناشی از ابتلای به آن تا 75 درصد تخمین رده شده و هنوز واکسنی برای پیشگیری از آن ساخته نشده است، را آغاز کردند.

منبع و منشاء ویروس «نیپا»

نام ویروس «Sungai Nipah» برگرفته از نام شهری در مالزی و همچنین ویروسی که در پرونده‌های سازمان جهانی بهداشت، به عنوان یک بیماری همه‌گیز و کشنده توصیف شده است، تا جایی که فیلمسازان در سال 2011 سناریویی از خطرات و پیامدهای آن تهیه کرده و به فیلمی با نام « Contagion» به معنای بیماری«واگیر» که به فیلم بیماری همه‌گیری هولناک هالیوود تبدیل شد.

این ویروس از خفاش‌ها و خوک‌ها نشآت گرفته است، و سلول‌های تنفسی را هدف قرار می‌دهد. این ویروس در سال 1997 اولین قربانی که در کار پرورش خوک در شهر نیپا مشغول بود را گرفت و به همین دلیل نام ویروس به ویروس Nipah معروف شد.

دانشمندان از بازگشت قریب الوقوع این ویروس که انتظار می‌رود در صورت گسترش از ویروس کرونا کشنده‌تر و خطرناک‌تر خواهد بود، هشدار دادند.
در سال 1998 در مالزی ویروس «نیپا» جان 105 نفر از تعداد 265 مبتلا به این ویروس را گرفت. این ویروس قادر است که به سلول‌های انسان و حیوان، به خصوص در خوک‌ها و خفاش‌ها که به خفاش‌های میوه‌‌خوار معروف است وارد می‎شود. خفاش‌های میوه‌‌خوار در یمن، سومالی، سودان، آفریقای مرکزی و غیره به وفور یافت می‌شوند. در ویدیوی تحقیقاتی که در سال 1999 در باره این ویروس تهیه شده توضیحات بیشتری در باره شناخت این ویروس و خطرات ابتلای به آن که اکنون مقامات بهداشت جهانی درباره آن هشدار داده‌اند، ارائه داده است.

اولین مبارزه جدی علیه «Nipah»، در سال 2018 آغاز شد در آن سال بیش از 700 مورد ابتلا به این بیماری از ماه مه 2018 تا اواخر همان سال ثبت شد که 50 تا 75 درصد از مبتلان جانشان را از دست دادند. طبق گفته متخصصان خطر شیوع آ ویروس نیپا در بین انسان‌ها بسیار کمتر است از میزان قربانیان کرونا است.

طبق گزارش گاردین شماره روز جمعه، مناطقی در آسیا به دلایل گرمسیری، تنوع زیستی بالا، از شمار بیشتری از بیماری‌های ویروسی جدید برخوردار است.این مناطق جای امنی برای مجموعه بزرگی از عوامل بیماری زا است که احتمال پیدایش ویروس جدیدی را بیش از دیگر مناطق افزایش می‌دهد . همچنین رشد جمعیت انسانی و افزایش تماس بین انسان و حیات وحش در این مناطق نیز فاکتورهای خطر را بالا می‌برد.

طی تحقیقات جدید دانشمندان با نمونه برداری از خفاش ها، ویروس‌های جدیدی را کشف کرده‌اند.دانشمندان علاوه بر کشف ویروس کرونا، همچنین به بیماری‌های مرگبار دیگری پی‌بردند که می‌تواند به انسان سرایت کند.

یکی از این ویروس ها «نیپا» است که طبق تحقیقات نرخ مرگ و میر ناشی از شیوع این ویروس از 50 تا 75 درصد متغیر است. خفاش‌های میوه‌خوار، میزبان طبیعی این ویروس‌اند.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ویروس «نیپا» در فهرست 10 عوامل بیماری‌زای این سازمان قرار دارد. دلایلی برای خطرناک بودن این ویروس وجود دارد.

دوره طولانی مدت نهفتگی این بیماری از 14 روز تا 45 روز است. این مدت طولانی فرصت کافی برای یک میزبان آلوده به ویروس را می‎دهد تا آن را گسترش دهد حتی با وجودی که از بیماری خود مطلع نیست.

امکان ابتلا طیف وسیعی از حیوانات با این ویروس وجود دارد که احتمال شیوع آن را افزایش می دهد. همچنین امکان انتقال این بیماری از طریق تماس مستقیم یا غذای آلوده وجود دارد.

فرد مبتلا به ویروس نیپا ممکن است علائم تنفسی همچون سرفه، گلودرد، درد و خستگی، التهاب و تورم مغز را که می‌تواند باعث تشنج و مرگ شود، تجربه کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم