ناتو و افغانستان؛ عقب‌نشینی در پایان آوریل آینده در کار نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در اقدامی که برخشم جنبش طالبان که خواستار خروج نیروهای خارجی از افغاستان است، می‌افزاید، 4 منبع در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تأکید کردند که نیروهای نظامی بین‌المللی پس از پایان مهلت مقرر در توافق ایالات متحده با این جنبش در پایان آوریل آینده، در افغانستان باقی خواهند ماند.

یکی از چهار منبع مزبور، یکشنبه 31 ژانویه به شرط ناشناس ماندن به رویترز گفت: «شرایط خروج و عناصر آن، هنوز تکمیل نشده است.» به گفته او، دولت جدید ایالات متحده، تغییراتی در تصمیم‌های عجولانه خروج، صورت خواهد گرفت.

علاوه بر این، یکی از این چهار منبع آگاه گفت: «استراتژی خروج نیروها از افغانستان در دوران ریاست‌جمهوری جو بایدن، بهتر و روانتر از قبل خواهد بود.»

هشدار پنتاگون

دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در اوایل سال گذشته توافق نامه‌ای با طالبان امضا کرد که بر عقب‌نشینی همه نیروهای خارجی تا ماه مه، در ازای اجرای تضمین‌های امنیتی مشخص از سوی طالبان، تصریح داشت.

با این حال، پنتاگون دو روز پیش اعلام کرد که دولت بایدن معتقد است که بدون تعهد طالبان نسبت به تعهدات مندرج در توافق نامه امضاءشده در دوحه در سال گذشته، به ویژه در امر مبارزه با تروریسم و متوقف کردن حملات علیه نیروهای امنیتی افغانستان، پیشبرد راه‌ حل با طالبان دشوار است.

جان کربی سخنگوی پنتاگون با تاکید بر این که دولت آمریکا به این تلاش متعهد خواهد ماند، توضیح داد که ایالات متحده هنوز در مورد شمار نیروهای خود در افغانستان در آینده، تصمیمی نگرفته است.

همچنین، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده، پیشتر طی تماس هفته گذشته با حمدالله مهیب همتای افغان خود، تأکید کرده بود که دولت جدید، قصد دارد توافق قبلی با طالبان را مورد بازبینی قرار دهد.

قابل توجه است که دولت جدید آمریكا از زمان آغاز به کار، رویكرد متفاوتی را نسبت به شماری از پرونده‌ها در سطح سیاست خارجی، از جمله پرونده افغانستان، روابط با اروپا و سایر موارد، در پیش گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید