مجلس ايران: بايدن قبل از هر پيش‌شرطى بايد تحريم‌ها را لغو كند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران یکشنبه 31 ژانویه در تازه‌ترین موضع تندروانه خود گفت که «دولت بایدن به جای پیش‌شرط گذاشتن برای عمل به تعهدات برجامی، به فکر عمل به تعهدات و اقدام جدی برای رفع تحریم باشد.»

به‌گزارش ایرنا قالیباف در ادامه تأکید کرد: «مردم ایران وارد بازی نقد و نسیه نمی‌شوند.»

او همچنین افزود: «چرخ سانتریفیوژهای هسته‌ای به‌حرکت درآمده است و امیدوارم بتوانیم با برنامه‌ریزی، همدلی و جدیت چرخ تمام، کارخانه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل را بچرخانیم و تولیدکنندگان و کارگران را در میانه سختی‌ها و فشارهای تحریم و موانع دست‌وپاگیر تولید، تنها نگذاریم.»

بایدن در مورد برجام سریع تصمیم نمی‌گیرد

این در حالی است که حمیدرضا آصفی سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران گفت که بایدن درباره برجام سریع تصمیم نمی‌گیرد و مواضع مسئولان آمریکایی پس از پیروزی بایدن در انتخابات بیانگر بروز تغییر در قبال ایران در مقایسه با مواضع آنها در جریان کارزار انتخاباتی است.

او همچنین گفت: «در مقطع کنونی هم هیجان بازگشت آمریکا و شروع زودهنگام مذاکره، هیجان کاذب و منفی است و هم نفی کامل برجام و تلاش برای نابودی آن به هر قیمتی. این دو رویکرد مثل دولبه یک قیچی علیه منافع ملی ما عمل خواهند کرد.»

این مواضع پس از روشن‌شدن سیاست‌های دولت جدید آمریکا در قبال ایران و پرونده هسته‌ای آن، با توجه به اظهارات اخیر بلیکن وزیر خارجه آمریکا مطرح شد

دولت بایدن طی روزهای گذشته تأکید کرد که پرونده هسته‌ای برای واشینگتن اولویت دارد، اما شماری از مقامات مسئول آمریکایی تأکید کردند که این امر در پیوند با چندین شرط است.

توافقی بلند مدت‌تر

کاخ سفید جمعه گذشته تأکید کرد که تهران باید به تعهدات برجامی خود بازگردد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفت که مقابله با بحران فزاینده ایران، به‌ویژه با توجه به فاصله اندک آن به دستیابی به اورانیوم غنی‌شده کافی برای داشتن سلاح هسته‌ای، از اولویت‌های اصلی و اولیه دولت بایدن است.

علاوه بر این، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه جدید آمریکا، چند روز پیش در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود تأکید کرد که تا زمانی که تهران به تعهدات برجامی خود بازنگردد، آمریکا به برجام باز نخواهد گشت و «این بازگشت مدتی زمان خواهد برد.»

او در آن نشست مطبوعاتی گفت: «ایران دیگر به تعهدات خود در چندین موضوع، احترام نمی‌گذارد. اگر این تصمیم را بگیرد تا به تعهدات خود برگردد، این بازگشت زمان‌بر است و نیاز است که ما میزان احترام ایران به تعهداتش را مورد ارزیابی قرار دهیم ولی اکنون فاصله زیادی با این هدف داریم. این کمترین چیزی است که می‌توان گفت.»

او همچنین افزود: «ما با متحدان خود در مورد توافق طولانی مدت با تهران گفت و گو خواهیم کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید