انفجار دهلی‌نو به‌تلافی ترور سلیمانی؛ ماهیت گروه «جیش‌الهند»؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رسانه‌های هند، جزئیات جدیدی از انفجار بمب که چند روز پیش در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی‌نو رخ داد و همچنین اطلاعاتی درباره گروه «جیش‌الهند» انتشار دادند که مسئولیت این عملیات را برعهده گرفته و تهدید به انتقامی سخت کرده ‌است.

بر اساس گزارش‌ها، دستگاه اطلاعاتی هند، تحقیق در مورد این انفجار را آغاز و افراد مرتبط با آن را دستگیر کرده که اکنون در حال بازجویی‌شدن هستند.

Advertisement

رسانه‌های اسرائیلی نیز به‌نوبه خود فاش کردند که گروه «جیش‌الهند» مرتبط با ایران، بر اساس اطلاعات موجود، مسئولیت بمب‌گذاری دهلی‌نو را برعهده گرفته‌ است.

نامه‌ای برای سفیر اسرائیل با ذکر نام سلیمانی و فخری‌زاده

روزنامه «ایندیا تودی» شنبه 30 ژانویه به نقل از منبعی آگاه در پلیس هند نوشت که نامه‌ای خطاب به سفیر اسرائیل جمعه گذشته در محل انفجار مقابل سفارت در دهلی‌نو پیدا شد که در آن از قاسم سلیمانی و محسن فخری‌زاده نام برده شده ‌است.

این روزنامه همچنین تأکید کرد که شواهد، نشان‌دهنده دست‌داشتن ایران در این حادثه است.

به گفته منابع، نامه پیدا شده در محل انفجار نشان می‌دهد که این حادثه، بیانگر حملات تلافی‌جویانه آینده است.

در این نامه همچنین به کشته‌شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و محسن فخری‌زاده، پژوهشگر هسته‌ای ایرانی اشاره شده که هر دو سال گذشته ترور شدند.

خسارات ناچیز… هدف: رساندن پیام

گفتنی است که شامگاه جمعه گذشته، انفجاری کم‌شدت در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی‌نو رخ داد که منجر به خسارات جزئی، از جمله شکستن شیشه‌های 3 خودرو شد اما هیچ مصدومیتی برجای نگذاشت.

بر اساس تحقیقات اولیه، این بمب دست‌ساز در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و به درختی در نزدیکی سفارت، آویزان شده بود.

یک مقام پلیس به شبکه خبری «دهلی‌نو» گفت، بر اساس تحقیقات اولیه، «هدف از بمب‌گذاری، ارسال پیامی از سوی ایران به اسرائیل بود.»

این انفجار زمانی رخ داد که رامنات کوویند رئیس‌جمهوری هند، ام وینکایا نیدو معاون رئیس‌جمهوری و نارندرا مودی نخست‌وزیر، در چند کیلومتری محل انفجار در مراسم بزرگداشت روز جمهوری، حضور داشتند.

اس جیشانکار وزیر خارجه هند در گفت‌وگو با همتای اسرائیلی خود گابی اشکنازی به او تأکید کرد که هیئت نمایندگی و دیپلمات‌ها از «حمایت و حفاظت کامل»، برخوردارند.

روزنامه تایمز هند نیز اعلام کرد که در این نامه، تهدید شده، این آخرین حمله نخواهد بود و دو نفر بر اساس تصاویر برداشته شده دوربین، احضار و بازجویی شده‌اند.

به گفته رسانه‌های هند، سرویس‌های اطلاعاتی هند در 23 ژانویه از اجرای حمله احتمالی در این کشور، مطلع شدند.

دومین حمله و حملات بعدی

این دومین حمله به سفارت اسرائیل در هند طی یک دهه گذشته‌ است. در فوریه سال 2012، مردی بمب مغناطیسی را به یک خودروی سفارت چسباند که منجر به انفجار در 300 متری دفتر نخست‌وزیر هند شد و 4 نفر از جمله همسر یک دیپلمات، سفارت اسرائیل زخمی شدند.

گفتنی است که قاسم سلیمانی درجریان حمله پهپادی آمریکا در ژانویه 2020 در اطراف فرودگاه بغداد کشته شد و محسن فخری‌زاده، مسئول تحقیقات نظامی در برنامه هسته‌ای ایران، در 27 نوامبر 2020 در تهران با استفاده از مسلسل کنترل‌شده توسط ماهواره، ترور شد و ایران، تل آویو را عامل اجرای دانسته ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم