دستگاه امنیتی عراق: خنثی‌سازی اقدامی تروریستی علیه استان نینوا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دستگاه امنیت ملی عراق شنبه 30 ژانویه از خنثی‌کردن نقشه تروریستی برای هدف قرار دادن استان نینوا خبر داد.

در بیانیه صادر شده از سوی دستگاه امنیتی عراق آمده‌ است: «براساس اطلاعات دریافت‌شده از طریق خط تلفن رایگان (131) مبنی بر گزارش تحرکات عناصر تروریستی داعش در مناطق جداگانه در موصل، دستگاه امنیت ملی، نظارت و ردیابی را آغاز کرد.»

در ادامه این بیانیه آمده ‌است: «مراکز امنیتی، موفق شدند هفت تروریست تحت‌تعقیب دستگاه قضایی را مطابق ماده 4 تروریسم، دستگیر کنند که قصد داشتند با بازسازی هسته خود، استان نینوا را هدف حملات تروریستی قرار دهند.»

در بخش دیگری از این بیانیه افزوده شده ‌است: «صورت جلسه‌ای از سخنان این عده تنظیم شده که طی آن به انجام حملات مسلحانه علیه نیروهای امنیتی عراق در جریان عملیات آزادسازی، اعتراف کرده‌اند و پرونده آنها برای اجرای اقدامات مقتضی به دستگاه قضایی ارجاع شد.»

این رویداد یک روز پس از کشته شدن 3 نفر از اعضای داعش انجام گرفت که به گفته نیروهای امنیتی، یکی از آنها جمعه 29 ژانویه در جنوب غربی منطقه الرطبه در انبار، کمربند انفجاری به خود بسته بود.

نیروی هوایی ارتش عراق جمعه 29 ژانویه در یک حمله هوایی به جنوب کرکوک، 20 نفر از اعضای داعش را به هلاکت رساند.

نیروهای امنیتی عراق پنج‌شنبه گذشته، یک هفته پس از دو بمب‌گذاری انتحاری توسط شبه‌نظامیان داعش که منجر به کشته‌شدن ده‌ها نفر در بغداد شد، یک رهبر برجسته داعش را کشتند.

داعش بلافاصله مسئولیت حمله انتحاری 21 ژانویه در یک بازار شلوغ آزاد در بغداد را بر عهده گرفت که در آن حدود 32 نفر کشته و بیش از 100 نفر زخمی شدند.

این عملیات در غرب شهر کرکوک (شمال عراق) منجر به کشته‌شدن ابویاسر العیساوی (نام حقیقی جبار العیساوی، 39 ساله) معاون رهبر این سازمان شد که در داعش به «والی عراق» نیز شهرت دارد.

نیروهای امنیتی عراق پس از حملات 21 ژانویه به مرکز بغداد با فشار فزاینده ای روبرو شده و بسیاری اظهار داشتند این حملات که نخستین حمله طی سه‌سال گذشته در بغداد بود، نوعی شکست برای دستگاه اطلاعاتی محسوب می‌شود.

نیروهای مبارزه با تروریسم عراق با همکاری ضداطلاعات این کشور، عملیاتی را که منجر به مرگ العیساوی شد، هدایت کردند. به گفته ضداطلاعات عراق، نیروهای مبارزه با تروریسم با شبه نظامیان داعش درگیر شدند و العیساوی در جریان تبادل آتش، کشته شد.

حمله بغداد در حالی صورت گرفت که ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش در حال تدارک برنامه‌هایی در راستای عقب‌نشینی نیروهای خود از عراق است.

نیروهای آمریکایی به تدریج از پایگاه‌های خود در سراسر عراق خارج شده و در بغداد و پایگاه عین الاسد در انبار استقرار یافته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید