در حضور معاون اول رئیس‌جمهوری ایران؛ اعتراضات و یادآوری کشتار نیزار ماهشهر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اعتراضات علیه معاون اول رئیس‌جمهوری ایران هنگام حضور او در ماهشهر، شهری که شاهد قتل‌عام معترضان در آبان 98 معروف به کشتار نیزار بود، آغاز شد.

اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی‬ که به ماهشهر سفر کرده، یکی از دلایل سفرش را اعتراض‌های آبان 98 دانست و گفت: «از آن زمان، غصه‌ این مردم را داشتم، چرا که مطمئن بودم با نظام مشکلی ندارند و مشکل آنان تنها فقر‬ و تبعیض است».

این در حالی است که نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران در اعتراضات آبان 98 که جرقه آن هم‌زمان با گران‌شدن بنزین زده شد، شهروندان را در این شهر قتل‌عام کردند و بیش از 100 معترض را کشتند.

کاربران، ویدیوهایی را منتشر کردند که نشان می‌داد شهروندان عرب در اعتراض به ادامه آزار و شکنجه، تبعیض، بیکاری و فقر در منطقه نفت‌خیز اهواز بر سر جهانگیری فریاد می‌کشند.

وزارت امور خارجه آمریكا، حسن شاهوارپور فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اهواز را در فهرست تحریم‌های حقوق بشری به علت كشتار ماهشهر قرار داد.

کشتار نیزار ماهشهر با استفاده از تانک، سلاح‌های سنگین و هواپیماهای بدون سرنشین روی داد.

سازمان حقوق بشر اهواز در گزارشی كه در جریان اعتراضات سراسری در آبان 98 تهیه کرد، از کشته شدن حدود 170 معترض در سراسر منطقه اهواز توسط نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران و بازداشت بیش از 2500 شهروند عرب خبر داد.


بیشترین بازدید موضوعات مهم