.
.
.

کاخ سفید: ایران باید به تعهدات برجامی‌اش پای‌بند باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید روز جمعه 29 ژانویه 2021 اعلام کرد که ایران باید به تعهدات برجامی که در توافق سال 2015 بین این کشور و کشورهای 5+1 مشخص شد، پای‌بند باشد.

یک منبع دیپلماتیک اروپایی به خبرگزاری رویترز گفت که نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با سیاستمداران بریتانیایی، آلمانی و فرانسوی با هدف بررسی اوضاع گفتگو کرد.

دولت جدید آمریکا روبرت مالی که یکی از طراحان توافق هسته‌ای برجام بود را به عنوان نماینده خود در امور ایران منصوب کرد. این اقدام دولت بایدن انتقادات گسترده‌ای در داخل آمریکا به وجود آورد، زیرا که مالی متهم به تساهل در قبال ایران است.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گروه‌ ویژه‌ای برای پرونده ایران تشکیل داد که روبرت مالی سرپرستی آن را بر عهده خواهد داشت.

این مقام آمریکایی گفت که بلینکن باور دارد که مالی و گروهش می‌توانند بار دیگر این توافق [هسته‌ای با ایران] را به سرانجام برسانند.

روبرت مالی از دوستان دوران کودکی آنتونی بلینکن است و ریاست «گروه بحران‌های بین‌المللی» را بر عهده دارد که در زمینه جلوگیری از درگیری‌ها در مناطق مختلف جهان فعالیت می‌کند.

او همچنین در دولت اوباما به عنوان مشاور در کاخ سفید حضور داشت و یکی از مذاکره‌کنندگان اصلی مذاکرات منجر به توافق برجام بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم