سازمان جهانی حقوق‌بشر و عفو بین‌الملل افزایش اعدام در ایران را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شورای حقوق‌بشر سازمان‌ملل در ژنو و سازمان عفو بین‌الملل در لندن هر دو، افزایش اعدام‌ها در ایران، به ویژه علیه فعالان وابسته اقلیت‌های ملی و مذهبی را محکوم کردند.

شورای حقوق‌بشر در بیانیه‌ای کوتاه گفت: «ما دست‌کم 28 مورد اعدام که از اواسط دسامبر انجام شده را به شدت محکوم می‌کنیم؛ از جمله اعدام‌هایی که علیه اقلیت‌ها انجام شده‌ است.»

Advertisement

درادامه این بیانیه آمده ‌است: «ما از مقامات می‌خواهیم که اعدام قریب‌الوقوع جاوید دهقان را متوقف کرده و پرونده‌های مجازات اعدام صادر شده علیه او و دیگران را مطابق با قوانین حقوق بشر مورد بررسی قرار دهند.»

سازمان عفو بین‌الملل نیز خاطر نشان کرد: «مقامات ایرانی در حال برنامه‌ریزی هستند که فردا «جاوید دهقان» از اقلیت بلوچ ایران را اعدام کنند.

این سازمان، علی خامنه‌ای رهبر رژیم را به توقف اعدام‌ها فراخوانده و اظهار داشت که «دادگاه جاوید به شدت ناعادلانه بود و او می‌گوید که او را با ضرب و شتم، شلاق و شکستن انگشت شست و عریان کردن، شکنجه کرده‌اند.»

شایان ذکر است که طی هفته‌های گذشته مقامات ایرانی دست کم 19 شهروند بلوچ را در شهرهای مشهد و زاهدان اعدام کرده‌اند که 4 نفر از آنها به اتهام‌های سیاسی محکوم شدند.

علاوه بر این مسئولان ایرانی پنج‌شنبه 28 ژانویه از اجرای حکم اعدام علیه علی المطیری شهروند اهوازی در زندان شیبان اهوا، به جرم قتل دو نفر از شبه‌نظامیان بسیج سپاه پاسداران در دو سال پیش خبر دادند.

سازمان‌های حقوق بشری هشدار می‌دهند که سایر زندانیان سیاسی در اهواز مانند جاسم الحیدری، علی خزرجی، حسین السیلاوی، علی مقدم و ناصر الخفاجی به خاطر اتهامات مربوط به فعالیت‌هایشان، با مجازات اعدام روبرو هستند.

مقامات ایرانی در هفته‌های اخیر با اجرای احکام اعدام علیه زندانیان سیاسی و دستگیری خودسرانه فعالان در کردستان، بلوچستان و اهواز، سرکوب مناطق قومیت‌ها را افزایش داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم