.
.
.

هشدار پکن به واشینگتن درمورد سیاسی‌کردن «تحقیقات سازمان جهانی بهداشت» در ووهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پکن پنج‌شنبه 28 ژانویه هشدار صادر شده از سوی ایالات‌متحده در مورد هیئت اعزامی سازمان جهانی بهداشت در چین را رد کرد و دولت جدید جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا را متهم کرد که به دنبال «سیاسی»‌کردن تحقیقات در مورد شناسایی منشاء ویروس کرونا است.

این در حالی است که ناظران سازمان جهانی بهداشت، هتل محل اقامت خود را در ووهان ترک کردند که قبل از شروع تحقیقات میدانی خود در چین برای مشخص‌کردن خاستگاه ویروس، قرنطینه دو هفته‌ای را در آنجا گذرانده‌اند.

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین به خبرنگاران گفت که چین امیدوار است، ایالات متحده بتواند به واقعیت‌ها، علم و کار دشوار تیم کارشناسان وابسته به سازمان جهانی بهداشت احترام گذاشته و به آنها اجازه دهد به دور از دخالت‌های سیاسی»، کار کنند.

جین ساکی سخنگوی کاخ سفید چهارشنبه 27 ژانویه گفت که واشینگتن، «اعتبار گزارش تحقیقاتی را پس از إتمام، ارزیابی خواهد کرد.»

برآورد رویترز نشان داد که بیش از 100.37 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به ویروس کرونا شده و شمار جان‌باختگان ناشی از کرونا به دو میلیون و 165109 نفر رسیده‌ است.

شمار مرگ‌و‌میر در جهان در اثر کرونا به گونه‌ای بی‌سابقه در حال افزایش است به شکلی که بیش از 18 هزار مورد مرگ طی 24 ساعت ثبت شد و شیوع نسل جهش یافته کرونا در کشورهای جدید، همچنان ادامه دارد.

با داغ شدن هر چه بیشتر رقابت‌ها برای دستیابی به واکسن ضد کرونا، وضعیت اپیدمیولوژیک، روز به روز وخیم‌تر شده و شمار مبتلایان به 100 میلیون نفر رسیده‌است. سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه 27 ژانویه اعلام کرد که نسخه جهش یافته بریتانیایی را در 70 کشور رصد کرده‌است، در حالی که نسخه جهش یافته آفریقای جنوبی در 31 کشور شناسایی شده‌ است.

در مجموع، 2.16 میلیون مرگ و میر ناشی از کووید 19 ثبت شده که بر فشار بر دولت‌ها برای مهار این اوضاع، بشدت افزوده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم