.
.
.

نتایج سفر وزیر خارجه افغانستان به سعودی؛ روابط ریاض – کابل افزایش می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه افغانستان پنج‌شنبه 28 ژانویه با نشر اعلامیه‌ای نتایج سفر سه روزه محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه این کشور به پادشاهی عربی سعودی را نشر کرده و نوشت، روابط سیاسی و همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی میان ریاض – کابل افزایش می‌یابد. اتمر یک هفته پیش به سعودی سفر کرده بود.

در این اعلامیه آمده، فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی و محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان «روی افزایش تماس‌ها و مشوره‌های مستمر دوجانبه ‌به‌منظور تحقق دیدگاه زعمای دو کشور در راستای گسترش روابط سیاسی، همکاری‌های اقتصادی و تأمین صلح و ثبات توافق کردند».

در این اعلامیه ذکر شده: «یادداشت تفاهم میان وزارت خارجه و شورای همکاری خلیج (GCC) امضا گردید که برمبنای آن تماس‌ها به سطح مقامات عالی‌رتبهٔ افغانستان و کشورهای عضو GCC برای تقویت همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی افزایش خواهد یافت».

براساس این اعلامیه، مقام‌های سعودی و افغانستان روی تقویت همکاری‌های امنیتی در راستای مبارزه با «تروریزم» و تهدیدات مشترک تأکید کردند.
در این اعلامیه تاکید شده که مقام‌های پادشاهی عربی سعودی و افغانستان روی نهایی‌سازی «چارچوب وسیع همکاری‌های اقتصادی» دوجانبه در بخش‌های تجارت، سرمایه‌گذاری، مسافران کارگر و همکاری‌های انکشافی توافق کردند.

در این اعلامیه تذکریافته، وزیر امور خارجه افغانستان با وزیر معارف(آموزش و پرورش) پادشاهی عربی سعودی «یادداشت تفاهم همکاری‌های علمی و آموزشی» را امضا کردند که بر مبنای آن مشوره‌ها و همکاری‌ها در راستای افزایش بورسیه‌ها، تربیهٔ معلم، آموزش‌های تخصصی و مسلکی افزایش خواهد یافت.
وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرده که پادشاهی عربی سعوی «متعهد شد تا یک شفاخانهٔ(بیمارستان) تخصصی و در جنب آن یک پوهنتون طبی(دانشگاه پزشکی) را در کابل اعمار کند».

شایان ذکر است که قبل از این، صندوق توسعه پادشاهی عربی سعودی اعلام کرده بود که پیشنهاد افغانستان مبنی برساخت 600 باب مکتب با قرضه آسان 50 میلیون دالری این کشور را پذیرفته است.

سفارت افغانستان در ریاض 25 ژوئیه 2020 اعلام کرد، پادشاهی عربی سعودی پذیرفته است به جای 100 باب مکتب، 600 باب مکتب در افغانستان بسازد.

سفارت افغانستان در ریاض اضافه کرد: «پیشنهاد افغانستان مبنی برساخت 600 باب به عوض 100 باب مکتب را با قرضه آسان 50 میلیون دالری این کشور پذیرفته و براساس پیشنهاد جدید افغانستان، ساختمان این مکاتب به جای شرکت‌های ساختمانی توسط شورای‌های انکشاف دهات ساخته خواهد شد که کیفیت آنها توسط یک شرکت مشورتی مستقل تحت نظارت خواهد بود».

گفتنی است که صندوق توسعه پادشاهی عربی سعودی تمویل دیزاین فاز دوم پروژه سرک حلقوی کابل را نیز پذیرفته و قرار است کار آن به زودی آغاز شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم