.
.
.

علیرغم تردیدها درباره اسپوتنیک5؛ ایران مجوز مصرف اضطراری واکسن روسی کرونا را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که مجوز مصرف اضطراری واکسن روسی کرونا در این کشور صادر شده است.

در همین رابطه، کیانوش جهانپور در توئیتر نوشت: «در بیست‌و‌چهارمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص (صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک) سازمان غذا و دارو، مجوز مصرف اضطراری واکسن Sputnik V محصول شرکت گامالیا کشور روسیه در فرم محلول فریز شده و ویال‌های تک دوز و 5 دوز در ایران صادر شد».

او افزود: «روند بررسی واکسن‌های دیگر از مبدا هند، چین، روسیه و غیره کماکان ادامه دارد».

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز روز سه‌شنبه از ثبت واکسن روسی کرونا در ایران خبر داده بود.

به‌گزارش ایرنا، او که به مسکو سفر کرده بود، این خبر را در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس خود اعلام کرد.

این در حالی است که تعدادی از محققان تاکید کردند که با توجه به نتایج تحقیقات منتشر‌شده درباره اثربخشی و فرایند تولید واکسن روسی کرونا موسوم به اسپوتنیک5 تردیدهای علمی جدی وجود دارد.

بر اساس گزارش همشهری، به باور این محققان، داده‌هایی که روسیه درباره واکسن کرونا منتشر کرده، دستکاری شده است. ازجمله انتقادات این است که میزان آنتی‌بادی اعلام‌شده در بدن افرادی که واکسن روسی کرونا به آنها تزریق‌شده به‌‌رغم تفاوت در مقادیر واکسن دریافتی، یکسان بوده است. همچنین به‌گفته منتقدان تعداد افرادی که در مراحل آزمایشی تست واکسن اسپوتنیک5 شرکت کرده‌اند تنها 76 نفر بوده است در حالیکه در مراکز تحقیقاتی مشابه این آزمایش نمونه‌های بزرگ چندهزار نفری داشته است.

استناد منتقدان به مطالب مجله لنست (یکی از مشهورترین هفته‌نامه‌های پزشکی در جهان) است که نتایج مربوط به تحقیقات واکسن اسپوتنیک5 را منتشر کرده است. محققان منتقد می‌گویند، به‌زودی نامه سرگشاده‌ای را درباره واکسن اسپوتنیک5 منتشر خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم