.
.
.

روزنامه اعتماد: قالیباف هنوز دنبال مبارزه سیاسی و انتخاباتی با روحانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه اعتماد با انتقاد از عملکرد قالیباف در کرسی ریاست مجلس ایران، تاکید کرد که او هنوز در سال 1396 که زمان انتخابات ریاست‌جمهوری بود توقف کرده و به دنبال مبارزه سیاسی و انتخاباتی با حسن روحانی است.

روزنامه اعتماد، پنج‌شنبه 28 ژانویه 2021 نوشت: «بسیاری گمان می‌کردند که وقتی قالیباف روی صندلی سبز بهارستان بنشیند، به سمت تعامل و نرمش و همکاری با دولت حرکت کند اما انگار او دنبال ادامه مبارزه سیاسی و انتخاباتی با حسن روحانی بود».

در این مقاله، به انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1396 اشاره شده که حسن روحانی و محمدباقر قالیباف هر دو از کاندیداها در این انتخابات بودند و طی مناظره‌های تلویزیونی حملات تندی به هم می‌کردند، نویسنده یادداشت در ادامه اظهار کرد: «گویا هنوز انتخابات 96 تمام نشده و قالیباف هم همان نامزد انتخاباتی است که قصد حمله به حسن روحانی دارد».

نویسنده همچنین «جدال بر سر طرح معیشتی» میان دولت و مجلس و «تاکید فراوان قالیباف با قطع ارز 4200 تومانی که مخالفان جدی در دولت دارد» و «بالا بردن یارانه‌ها از محل درآمد همین ارز» را یک «رفتار سیاسی» توصیف کرده که در بودجه به اوج خود رسید و قالیباف فرصت خوبی پیدا کرد که با استفاده از آن، به شعارهای سال 96 خود بازگردد و طبقات محروم و حتی متوسط غیرسیاسی را مقابل دولت حسن روحانی قرار دهد.

در ادامه این مقاله تاکید شده که به بودجه 1400 «نگاه سیاسی و کمپینی» می‌شود و اقداماتی مانند «بخشودگی جرایم تامین اجتماعی کارفرمایان حفظ‌ کننده نیروی کار در شرایط کرونا، اختصاص دو میلیون تن قیر برای راه‌های روستایی، کاهش مالیات واحدهای تولیدی و اصناف از 25 به 20 درصد، اختصاص 20 درصد از درآمد حاصل از مالیات بر خانه‌های لوکس برای ساختن مسکن مددجویان» و فشار مجلس برای تصویب این امور بیشتر از هر چیز «نگاهی سیاسی» بر محور ساختن دوقطبی 96 درصد-4درصد را به ذهن متبادر می‌کند.

این نکته قابل ذکر است که محمدباقر قالیباف هنگامی که کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران بود خود را نماینده و صدای 96 درصد از مردم معرفی می‌کرد که 4 درصد سرمایه‌سالاران جامعه مقابل آنها ایستاده‌اند، 4 درصدی که پول دارند، قدرت دارند، رسانه دارند و به ‌راحتی می‌توانند هر مانعی بر سر راهشان را تخریب کنند، فریب دهند و مرتبا گوی قدرت و ثروت را در میان خود بچرخانند.
و 96 درصد هم شامل همه افراد از همه قشرها، هستند که طعم محرومیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را چشیده‌اند.

نویسنده مقاله روزنامه اعتماد به رئیس مجلس ایران تذکر می‌دهد که باید بداند «صحنه پارلمان فضای کار سیاسی و مبارزه انتخاباتی نیست» و حمله کردن به بودجه با جملاتی چون «دست رانتخواران را قطع می‌کنیم و از اصلاح بودجه عصبانی هستند و قیمت مرغ چنین و چنان است» با پروتکل‌های رئیس مجلس تفاوت دارد و این‌گونه رفتار در نهایت به برهم خوردن توازن سه قوه منجر می‌شود.

او در پایان نوشت: «قالیباف باید از فضای انتخابات 96 خارج شود و اصول رفتاری روسای قوا را رعایت کند و نگاهش به حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهوری باشد و نه رقیب انتخاباتی و به قول خودش 4 درصدی».

از سوی دیگر، منتقدان قالیباف بحث 4 و 96 درصد و تقسیم مردم به دو دسته را تنها «یک شعار» می‌دانند که کاربردش «کوبیدن رقیب» است و استفاده دیگری ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم