.
.
.

تنش‌آفرینی مجدد هسته‌ای ایران؛ نصب هزار سانتریفوژ در نطنز ظرف 3 ماه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در یک تنش‌آفرینی تازه هسته‌ای، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از نصب 1000 سانتریفیوژ از نوع «آی‌آر2‌ام» در تأسیسات نطنز در کمتر از 3 ماه خبر داد.

کمالوندی کنفرانس مطبوعاتی پنج‌شنبه 28 ژانویه در حاشیه بازدید محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران از تأسیسات غنی‌سازی فُردو تأکید کرد: «اگر تحریم‌ها برداشته نشود، ما خروج از پروتکل الحاقی را به موقع و در صورت موافقت پارلمان و دولت، اجرا خواهیم کرد.»

او افزود: «ظرفیت هسته‌ای ما قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست زیرا اکنون 17 کیلوگرم ذخایر اورانیوم وجود دارد که تا سطح 20 درصد غنی‌سازی شده‌اند.»

قالیباف نیز گفت که وقتی آمریکا به توافق هسته‌ای پایبند نباشد، ایران «هیچ وظیفه‌ای» در این زمینه ندارد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که اگر ایران به تعهدات برجامی خود عمل کند، ایالات متحده به توافق بازخواهد گشت.

این در حالی است که رئیس پارلمان ایران بدون اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا گفت «زمانی که آنها به برجام پایبند نباشند، ما هیچ تعهدی نداریم.»

قالیباف گفت: «هنگامی که آن‌ها به تعهدات خود عمل کنند، یعنی همه تحریم‌ها را برداشته و مشکلات بانکی، نفتی و تجاری ما بر طرف شد، ما می‌توانیم با ارائه گزارش‌های دوباره به پارلمان، مطابق مواد 36 و 37 توافق‌نامه، به تعهدات خود بازگردیم.»

قالیباف افزود: «ما در غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم که قرار بود سالانه 120 کیلوگرم باشد، بسیار پیشرفت کرده‌ایم و ظرف یک ماه، 17 کیلوگرم غنی سازی کردیم.»

اقتصاد ایران از زمان خروج دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از برجام در مه 2018 دچار مشکلات فراوانی است.

مقامات ایرانی بر این باورند که سیاست دولت بایدن همچنان، ادامه سیاست «فشار حداکثری» است که از سوی دولت ترامپ دنبال می‌شد.

حسام‌الدین آشنا مشاور حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، اظهارات شب گذشته بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا در نخستین نشست مطبوعاتی خود را ادامه «میراث شوم» ترامپ توصیف کرد.

بلینکن در سخنان خود خواستار توافقی گسترده‌تر با ایران و اصلاح برجام شد به شکلی که این توافق جدید، شامل موضوع دخالت‌های منطقه‌ای ایران و برنامه موشکی این کشور شود.

علیرضا میریوسفی سخنگوی هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل در پاسخ به اظهارات وزیر خارجه آمریکا گفت: «اقدامات ایران در چارچوب توافق هسته‌ای است و تعهدات خود را طبق ماده 36 برجام، کاهش داده ‌است.»

میر یوسفی به «نیوزویک» گفت که دولت جدید ایالات متحده، مانند دولت قبلی، توافق هسته‌ای را نقض می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم