.
.
.

تقدیر وزیر خارجه آمریکا از توافق‌های صلح کشورهای خلیج با اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده، پنج‌شنبه 28 ژانویه گفت که ایالات متحده به فعالیت از نزدیک برای پیشبرد صلح در منطقه، ادامه خواهد داد.

مطابق بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، بلینکن در تماسی تلفنی با گابی اشکنازی وزیر امور خارجه اسرائیل، پیشرفت‌های اخیر در رابطه با «توافق‌نامه‌های ابراهیم» را تحسین کرد و اهتمام کشورش در تکیه بر این پیشرفت را مورد تأکید قرار داد.

گفتنی است که توافقنامه ابراهیم به میانجیگری ایالات متحده برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک میان اسرائیل و کشورهای عربی و اسلامی شکل گرفت. در چند ماه گذشته، در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین، اسرائیل به توافق‌هایی مربوط به عادی‌سازی روابط با امارات، بحرین، سودان و مراکش دست یافت.

اگرچه انتظار می‌رود که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا از خط مشی «آمریکا اولا» در سیاست خارجی سلف خود ترامپ دست بردارد، اما او اظهار داشت که به کار در زمینه توافق‌های ابراهیم، ادامه خواهد داد.

پیش از این، بلینکن وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری خود در مورد توافق‌نامه‌های صلح در منطقه، اظهار داشت: «ما از توافق‌نامه‌های صلح میان اسرائیل و کشورهای همسایه، حمایت می‌کنیم.»

او افزود که بررسی موضوع فروش اسلحه در هر دولت جدید، امری طبیعی است.

واشینگتن فروش «کنونی» اسلحه را تا زمان «بررسی مجدد» روند فروش سلاح، متوقف کرده بود که روندی معمول است که با آغاز به کار هر دولت جدید، انجام می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم