.
.
.

بلومبرگ: آمریکا یک محموله نفت توقيف شده ایرانى را مصادره می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری بلومبرگ روز پنجشنبه 28 ژانویه 2021 گزارش داد، مقامات آمریکایی قصد دارند یک محموله دو میلیون بشکه‌ای نفت که گمان می رود از ایران آمده است را مصادره کنند.

این محموله نفتی که توسط کشتی نفتکش «Agilas» متعلق به یک شرکت یونانی حمل شده و پرچم لیبریا را افراشته است، باید از آب‌های ایالات متحده آمریکا گذر کند تا به مقصد خود برسد.

تصمیم وزارت دادگستری آمریکا برای مصادره این محموله نفتی پیش از به قدرت رسیدن جو بایدن و در هفته‌های آخر دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ گرفته شد.

منابع بلومبرگ، گفتند، Capital Ship Management ، مالک نفتكش، به مقامات آمریكایی اطلاع داده که انتقال نفت خام ایران احتمالا به اشتباه توسط نفتكش صورت گرفته و خدمه كشتی معتقد بودند كه محموله نفت از عراق آمده است و نه از ایران».

طبق اسناد و مدارک حمل و نقل، این کشتی در ماه نوامبر گذشته از کشتی‌های دیگری در آب‌های خلیج نفت دریافت کرده و خدمه آن سیستم ردیابی در کشتی را از اول ژانویه تا سیزدهم همان ماه همزمان با نزدیک شدن به آفریقای جنوبی خاموش کرده‌اند. این کشتی در حال حاضر در اقیانوس اطلس جنوبی، نزدیک آب‌های ایالات متحده آمریکا در حال حرکت است».

خاموش کردن سیستم ردیاب و دستگاههای فرستنده و گیرنده‌ در بسیاری از كشتی‌هایی که از ایران خارج می‎شود، به روشی مکرر تبدیل شده به طوری که ردیابی این کشتی‌ها و نوع محموله آنها برای صادرات چه نفتی یا غیر نفتی دشوار می‌شود.

در دوران ریاست جمهوری ترامپ، واشنگتن برای متوقف کردن فروش نفت ایران تحریم های علیه تهران را تشدید کرد. فشارهای حداکثری ایالات متحده بر ایران با هدف متوقف کردن فعالیت‎های هسته‎ای مداخله جمهوری اسلامی در امور داخلی کشورهای خاورمیانه اعمال شده است.

ایران تلاش می‌کند تا از طریق قاچاق و فروش غیر قانونی نفت کمبود منابع مالی ناشی از تحریم‌های آمریکا را به گونه‌ای جبران کند.

طبق گزارش بلومبرگ ایران در ماه دسامبر گذشته تاکنون توانسته است، روزانه 2 میلیون بشکه نفت را به صورت قاچاق به فروش برساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم