.
.
.

آمریکا: حوثی‌ها صنعا را اشغال و هم‌پیمان ما سعودی را هدف قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر خارجه آمریکا: از توافق‌های صلح میان اسرائیل و کشورهای همسایه حمایت می‌کنیم.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 27 ژانویه 2021 تاکید کرد که دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده برای بازنگری در تعدادی از اقدامات اتخاذ شده در دوره دولت پیشین آمریکا اقدام خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین اشاره کرد که بایدن خواستار شفافیت در تعامل با رسانه‌ها شده است.

وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه در اولین کنفرانس خبری خود گفت :«بر حوثی‌ها تمرکز می‌کنیم آنها صنعا(پایتخت یمن) را اشغال و سعودی هم‌پیمان ما را هدف قرار دادند».

بلینکن همچنین بیان کرد که شبه‌نظامیان حوثی نقض‌های بسیاری علیه حقوق بشر مرتکب شده‌اند.

وزیر خارجه دولت جدید آمریکا نیز افزود که « سعودی کمک‌های انسانی زیادی به یمن ارائه داده است». او همچنین گفت کشورش به تلاش برای توزیع کمک‌های انسانی در یمن تلاش ادامه خواهد داد.

در ارتباط با توافق صلح در منطقه، آنتونی بلینکن گفت «از توافق‌های صلح میان اسرائیل و کشورهای همسایه حمایت می‌کنیم».

درباره ایران نیز وزیر خارجه جدید آمریکا گفت مادامی که ایران به تعهداتش که آنها را نقض کرده پایبند نشود، ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران باز نخواهد گشت. او در ادامه گفت که «این موضوع مدتی طول خواهد کشید».

بلینکن همچنین توضیح داد که ایران دیگر در بسیاری زمینه‌ها به تعهداتش عمل نمی‌کند و چنانچه تصمیم به بازگشت به تعهداتش بگیرد این امر مدتی به طول خواهد کشید.

او همچنین گفت مدتی زمان لازم است تا بتوان میزان پایبندی ایران به تعهداتش را مورد ارزیابی قرار داد. ما از این مرحله دور هستیم، این دست‌کم چیزی است می‌توان در این رابطه گفت.

بلینکن در ادامه افزود «همراه با هم‌پییمانان‌مان دستیابی به توافقی بلند مدت با تهران را مورد بررسی قرار خواهیم داد».

شایان ذکر است وزیر خارجه 58 ساله آمریکا هفته گذشته متعهد شد دیپلماسی یکجانبه‌گرایانه که دولت پیشین این کشور در دستور کار قرار داده بود را کنار بگذارد.

او همچنین تاکید کرد که ایالات متحده به «رهبری» بازگشته، اما در رقابت با دیگر دشمنانش به هم‌پیمانان خود متکی خواهد بود.

مجلس سنای آمریکا سه‌شنبه با اکثریت آراء پیشنهاد جو بایدن برای منصوب کردن آنتونی بلینکن در پست وزارت خارجه را به تصویب رساند.
وزیر خارجه دولت بایدن 78 رای موافق در مقابل 22 رای مخالف اعضای مجلس سنا را کسب کرد.

در دولت پیشین ایالات متحده به ریاست دونالد ترامپ، وزرای خارجه رکس تیلرسون جمهوری‌خواه 56 رای و مایک پمپئو 57 رای را در مجلس سنا کسب کرده بودند که این نشان می‌دهد بلینکن نسبت به این دو از تایید بیشتری در مجلس سنا برخوردار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم