کرملین: شرایط برای عادی‌سازی روابط با آمریکا مناسب نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که محافل سیاسی در حال بررسی جزئیات تماس جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده و ولادیمیر پوتین همتای روسی او هستند که ساعاتی پیش انجام شد، کرملین چهارشنبه 27 ژانویه از وجود اختلاف نظرهای عمده میان آنها در بسیاری از مسائل پرده برداشت.

ریاست‌جمهوری روسیه امروز در بیانیه خود با بیان این نکته که به نظر می‌رسد شرایط برای عادی‌سازی روابط با آمریکا مناسب نیست، خاطر نشان ساخت که اختلاف نظر زیادی میان پوتین و بایدن طی تماس تلفنی آنها ظاهر گردید.

Advertisement

نگرانی آمریکا از فعالیت‌های روسیه

این در حالی است که کاخ سفید اعلام کرده بود، اولین مکالمه تلفنی، سه‌شنبه 26 ژانویه میان جو بایدن رئیس‌جمهوری جدید آمریکا از زمان جای‌گرفتن او در این منصب و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه انجام شده ‌است.

جین ساکی سخنگوی کاخ سفید در جلسه توجیهی روزانه خود گفت که بایدن در مورد نگرانی نسبت به فعالیت‌های روسیه از جمله رفتار با الکسی ناوالنی، چهره مخالف زندانی، صحبت کرد.

3
3

مسائل گوناگون

به گفته ساکی، از جمله مباحثی که میان این دو رهبر مطرح شد، پیشنهاد بایدن برای تمدید پیمان «نیو استارت» برای محدودکردن سلاح‌های هسته‌ای با روسیه به مدت 5 سال و همچنین «حمایت قاطع واشینگتن از حاکمیت اوکراین» در برابر ادامه تجاوزات روسیه بود.

کرملین در بیانیه‌ای تأکید کرد که دو رهبر سه‌شنبه 26 ژانویه پس از دستیابی به توافق در مورد تمدید پیمان «نیو استارت»، به صورت تلفنی با هم صحبت کردند.

پوتین نیز به همتای آمریکایی خود تأکید کرد که از «عادی‌سازی» روابط میان دو کشور حمایت می‌کند.

در بیانیه کرملین آمده‌ است که پوتین «خاطرنشان کرد، عادی‌سازی روابط میان روسیه و ایالات متحده، در راستای منافع دو کشور و همچنین تمامی جامعه بین‌المللی است.»

امیدواری مسکو به حصول پیشرفت

درهمین رابطه سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه چهارشنبه 27 ژانویه اعلام کرد که مسکو با واشینگتن در خصوص تمدید پیمان «استارت 3» بر اساس شروط ذکر شده در آن، توافق کرده‌ است.

در اظهارات ریابکوف با تأکید بر این که روسیه از طریق مذاکرات با ایالات متحده به نفع تقویت سیستم کنترل تسلیحات تلاش خواهد کرد، ابراز امیدواری شده که پیشرفتی در این زمینه بدون در نظر گرفتن مشکلات موجود روابط دو کشور به دست آید.

او در ادامه گفت: «بار دیگر تأکید می‌کنم که ما به نفع تقویت سیستم کنترل تسلیحات از طریق مذاکرات جدید با ایالات متحده تلاش خواهیم کرد و بر امکان انجام رایزنی‌های سریع و سپس آغاز مذاکرات پس از شکل‌گیری تیم جدید سیاست خارجی در واشینگتن، حساب می‌کنیم.»
کنستانتین کوزاچف رئیس کمیته بین‌المللی شورای فدرال روسیه، پیش از این گفته بود که انتظار دارد این سند چهارشنبه 27 ژانویه از سوی سناتورها تصویب شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم