پرواز مجدد بمب‌افکن‌های بی52 بر فراز خلیج؛ پیام بازدارنده برای ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بمب‌افکن‌های آمریکایی بی52 مجدداً بر فراز آب‌های خلیج به‌پرواز درآمدند که ظاهراً پیامی خطاب به ایران بود. فرماندهی مرکزی آمریکا تأکید کرد که هواپیماهای بی52 به‌هدف نشان‌دادن عزم و اراده آمریکا در خاورمیانه به پرواز در آمدند.

در بیانیه چهارشنبه 27 ژانویه سنتکام آمده ‌است که واشینگتن نسبت به حفظ امنیت شرکای خود و همچنین ثبات منطقه‌ای، متعهد است.

Advertisement

پای‌بندی به سیاست بازدارندگی

ساعاتی پیش یک مقام آمریکایی به «وال استریت ژورنال» تأکید کرد که نیروهای آمریکایی، نسبت به موضع دفاعی پایدار در راستای بازدارندگی از هرگونه تجاوز به منطقه و تقویت امنیت منطقه‌ای و اطمینان بخشیدن به متحدان، پایبند هستند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، پرواز مجدد بمب‌افکن‌های بی52 بر فراز خلیج، نمایش قدرت علیه ایران است.

در این نوشته آمده‌ است که این ششمین پرواز این نوع بمب‌افکن‌های سنگین از ماه نوامبر و سومین بار در طول ژانویه است که بیانگر اقدام ایالات متحده در اعمال سیاست بازدارندگی علیه تهران است، در حالی که جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده، هنوز در مورد سیاست خود در قبال تهران، تصمیم نگرفته‌ است.

قابل توجه است که واشینگتن طی ماه‌های گذشته، با نشان‌دادن بازدارندگی که شامل ارسال چند باره بمب‌افکن‌های دارای قابلیت‌های هسته‌ای، اعلام عبور زیردریایی هسته‌ای از نزدیکی خلیج و تمدید مأموریت ناو هواپیمابر «یو‌اس‌اس‌نیمیز» در منطقه، حضور نظامی خود را تقویت کرده‌ است.

این پروازها در ماه ژانویه، به علت نگرانی و وجود داده‌های اطلاعاتی در مورد احتمال انجام اقدامات تلافی جویانه تهران در اولین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه در حمله پهپادی آمریکا، شدت گرفته‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم