.
.
.

واکنش حکومت افغانستان به پیشنهاد پارلمان: گنجینه باختر سرمایه ملی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارگ ریاست جمهوری افغانستان چهارشنبه 27 ژانویه به پیشنهاد رئیس مجلس نمایندگان این کشور در رابطه به انتقال «گنجینه باختر» به خارج واکنش نشان داده و اعلام کرد، این گنجینه سرمایه‌ ملی است و پیشنهاد انتقال آن به یک کشور دیگر «غیر مسئولانه» می‌باشد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، اظهارات میررحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان در مورد مصئون نبودن «گنیجینه باختر» و انتقال آن به خارج «مایه تأسف» است.

در این اعلامیه آمده: «این گنجینۀ گرانبها ملکیت مردم با افتخار افغانستان است و حکومت جمهوری اسلامی افغانستان به شمول نیروهای دلیر امنیتی و دفاعی، از آن حفاظت خواهند کرد».

در این اعلامیه تاکید شده: «پیشنهاد انتقال و سپردن این سرمایه ملی به یک کشور دیگر غیر مسئولانه بوده و خلاف منافع علیای کشور می‌باشد. حکومت جمهوری اسلامی افغانستان از رئیس و اعضای ولسی جرگه شورای ملی می‌خواهد تا در ارتباط به مسایل ملی مسئولانه ابراز نظر نموده، ذهنیت مردم را منحرف نسازند».

از سوی دیگر، میررحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان امروز در نشست عمومی این مجلس اعلام کرد، «گنجینه طلای باختر» باید فوری به یکی از کشورهای معتبر به طور «امانت» انتقال داده شود، چون بانک مرکزی افغانستان فاقد اعتبار می‌باشد.

شایان ذکر است «گنجینه طلای باختر» یکی از بزرگترین گنجینه‌های باستانی طلا در جهان به شمار می‌رود که این گنجینه شامل 231 اثر تاریخی ارزشمند است به 13 کشور جهان به نمایش گذاشته شده است.

براساس گزارش‌ها این گنجینه 43 سال پیش در منطقه «طلا تپه» در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان در شمال افغانستان از یک گورستان شاهی کشف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم