واکنش افغانستان در رابطه به سفر هیأت طالبان به ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

هم‌زمان با سفر هیأت طالبان به ایران، وزارت امور خارجه افغانستان با نشر اعلامیه‌ای در این مورد واکنش نشان داده و اعلام کرد، کابل از سفر طالبان به تهران خبر دارد.

در این اعلامیه آمده: «هدف از تنظیم سفر هیأت طالبان به ایران این است تا جانب جمهوری اسلامی ایران، افزون بر شرح دیدگاه‌های خود، طالبان را در مورد موجودیت اجماع منطقه‌یی در خصوص تأمین آتش‌بس فوری، دستیابی به یک توافق جامع صلح در چهارچوب نظام جمهوری و حفظ ارزش‌های قانون اساسی افغانستان، آگاه سازد».

Advertisement

در این اعلامیه ذکر شده: «ما امیدواریم طالبان به خواست برحق مردم افغانستان برای قطع خونریزی و تأمین صلح پایدار تن دهند و به تقاضای پیهم کشورهای منطقه و جهان برای تأمین‌آتش‌بس و رسیدن به توافق جامع صلح از طریق گفت‌وگوهای معنادار و صادقانه، احترام گذارند. طالبان باید بدانند که روش کنونی‌شان مبنی بر ادامهٔ جنگ و خونریزی مورد انزجار همگانی هم در افغانستان و هم در منطقه و جهان قرار دارد».

شایان ذکر است که ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی و رییس دفتر طالبان در قطر سه‌شنبه 26 ژانویه 2021 در رأس هیأتی از این گروه وارد تهران پایتخت ایران شد.

محمدنعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است، قرار است ملا برادر و هیأت همراهش با مقام‌های ایرانی در مورد روابط دوجانبه افغانستان و ایران، وضعیت مهاجرین افغان در ایران بحث و گفت‌وگو کند.

«ایران به گروه طالبان مشروعیت می‌بخشد؟»

قبل از این برخی مقام‌های حکومت افغانستان از دیدارها و گفت‌وگوهای برخی کشورها با اعضای طالبان انتقاد کرده و گفته بودند، این اقدام باعث مشروعیت بخشیدن به این گروه می‌شود.

همزمان با سفر یک هیات گروه طالبان به ایران، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، میزبانی کشورها از طالبان را «خلاف اصول و قوانین جهانی» خواند. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته بود: «اصول و حقوق همسایگی می‌طلبد تا کشورهای همسایه تنها از تلاش‌های دولت مشروع افغانستان پشتیبانی کنند».

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در ادامه نوشته بود: «انتظار ما از کشورهای همسایه این نیست که از یک گروه هراس‌افگن که هنوز هم دست‌هایشان به خون افغان‌های بی‌گناه سرخ است و به ویرانی افغانستان می‌اندیشند، میزبانی کنند».

صدیقی افزود: «به باور ما، میزبانی از چنین گروهی خلاف تمام اصول و روابط میان کشورهاست، به ویژه برای حکومت افغانستان که همیشه خواهان روابط حسنه و نیک با همسایه‌های خود می‌باشد».

اعتراف فرماندهان طالبان از حمایت ایران از آنان

حدود یک سال قبل ملا شیرمحمد، یکی از سرگروهان سابق طالبان در ولایت فاریاب در شمال افغانستان هنگامی که به روند صلح پیوست اعتراف کرد: «طالبان مستقل نیستند و از سوی ایرانی‌ها، پاکستانی‌ها و چیچینی‌ها فرماندهی می‌شوند».

همچنان، ملا عبدالغفار طوفان یکی از فرماندهان ارشد طالبان در ولایت بادغیس در غرب افغانستان که در ماه اوت 2018 به دولت پیوست گفت، کشورهای ایران، روسیه و چین افرادش را حمایت مالی و نظامی می‌کردند.

ملا عبدالغفار طوفان با 50 تن از افرادش در ولایت بادغیس افغانستان به روند صلح پیوستند. این فرمانده ارشد طالبان گفت: «ایران، روسیه و چین این سه کشور به ما کمک می‌فرستند و از داخل هر ولایت هم مثل این سه کشوری که نام گرفتم همین قسم فیودال‌های است که برای طالبان مرمی، مهمات کمک می‌کنند و همین است که می‌گویند افغانستان جور نمی‌شود».

«ایران برای گروه طالبان سلاح و مهمات فراهم می‌کند»

قابل ذکر است که ایران متهم به حمایت مالی و تسلحاتی گروه‌های «تروریستی» به شمول گروه طالبان در افغانستان است و بارها از نزد جنگجویان گروه طالبان اسلحه‌های ساخت ایران بدست آمده است.

در ماه مه 2018 طالبان به ولایت فراه افغانستان به صورت گروهی حمله کردند و برای ساعت‌ها با نیروهای امنیتی و دفاعی افغان جنگیدند، سربازان افغان حمله طالبان را به عقب زدند.

مقام‌های امنیتی ولایت فراه گفته بودند که در این حمله دست‌کم 300 طالب کشته و ده‌ها تن دیگر آنان دستگیر شدند.

پس از آن، فضل احمد شیرزاد فرمانده پولیس فراه (در آن زمان) در یک نشست خبری اعلام کرد، سلاح‌های که از نزد جنگجویان طالبان بدست آمده ساخت ایران‌اند.

فضل احمد شیرزاد اضافه کرد، ایران با تمویل و تجهیز کردن گروه طالبان تلاش دارد ناامنی‌ها را در این ولایت بیشتر سازد. او اظهار کرد: «ایران، با تمویل و تجهیز کردن گروه طالبان در فراه مستقم در ناامنی‌های این ولایت دست دارد، زیرا ولایت فراه برای این کشور از اهمیت زیاد برخوردار است».

همچنان برخی از مقام‌های دیگر افغان نیز در گذشته دولت ایران را به همکاری و حمایت از گروه طالبان متهم کرده بودند؛ اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده‌اند.

طالبان: به هدف تأمین روابط خوب با ایران گام‌های لازم برداشته خواهد شد

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر چهارشنبه 27 ژانویه در توییتی نوشت، به هدف تأمین روابط «خوب و دوامدار» میان افغانستان و ایران گام‌های لازم برداشته خواهد شد.

محمد نعیم نوشت، هیأت طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر امروز با علی شامخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد و هر دو طرف در مورد مذاکرات بین‌الافغانی، اهمیت و راهکارهای صلح وامنیت در افغانستان و منطقه بحث کردند.

او در ادامه نوشت: «در این دیدار، در باره مسائل مرزی بین هر دو کشور، رفت‌و‌آمد تاجران و مسافران افغان، همچنان مشکلات مهاجرین افغان در آن کشور» بحث شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم