.
.
.

زن سیاستمدار ترکیه‌ای: دولت اردوغان باعث ایجاد وحشت میان مردم شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پروین بولدان زن برجسته سیاسی در ترکیه که حزب دمکراتیک خلق‌ها را رهبری می‌کند، طی مصاحبه‌ای با انتقاد شدید از عملکرد دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور و همپیمان سیاسی او «حزب حرکت ملی» به دلیل زندانی کردن اغلب رهبران حزب متبوعش و آنچه او تلاش برای تضعیف حزب دمکراتیک خلق‌ها، خواند، گفت: «دولت اردوغان باعث ایجاد رعب و وحشت‌‌ در میان ملت ترکیه شده است.

او گفت: «ما این ظلم و بی‌عدالتی را هرگز نمی‌پذیریم».

پروین بولدان رئیس حزب HDP، در سخنانی در برایر فراکسیون حزب در پارلمان، گفت: «ما به تهدیدها اهمیت نخواهیم داد، در مقابل کسانی که به اراده 6 میلیون رای دهنده در برابر 12 میلیون اهمیتی قائل نیست خواهیم ایستاد».

او گفت: «دولت اردوغان و شریک کوچکش «حزب حرکت ملی» پس از شکست و عدم موفقیت در زمینه‌های مختلف، به دنبال انواع ترفندها و نیرنگ‌ها تلاش می‌کنند تا در انتخابات 7 ژوئن و 31 مارس بار دیگر شکست را تجربه نکنند آنها با ترفندهای مختلف به دنبال برهم زدن معادلات سیاسی در انتخابات آینده هستند. همه تخلفات قانونی که دولت اردوغان مرتکب آن می‌شود با هدف فراهم کردن زمینه کارزار انتخاباتی به نفع فراکسیون حاکم است، آنها رعب و وحشت را در میان مردم ترویج می‌کنند و مخالفان را به دلایل مختلف بازداشت و آنها را پراکنده می‌کنند. اما هر کاری کنند در نهایت ضرر خواهند کرد».

بولدان در مورد تصمیم دادگاه حقوق بشر اروپا مبنی بر آزادی صلاح الدین دمیرتاش رئیس سابق HDP ، گفت: «عدالت مهمترین نیاز این کشور است. ما زندگی ظالمانه‌ای که برما تحمیل شده است هرگز نمی پذیریم. دادگاه حقوق بشر اروپا در 22 دسامبر تصمیمی تاریخی درباره دمیرتاش گرفت، دادگاه خواستار آزادی او شد. این تصمیم فقط به دمیرتاش محدود نمی‌شود ، بلکه شامل همه سیاستمداران زندانی می‌شود. پارلمان اروپا نیز تصمیمی را اتخاذ کرده است که کمیسیون اروپا را ترغیب می کند برای اجرای احکام دادگاه حقوق بشر اروپا کار کند».

بولدان تأکید کرد:«اتهامات موجود در پرونده‌های کیفرخواست علیه HDP، به ویژه دمیرتاش، پوششی است که به منظور سرکوب سیاسی فراهم و تدارک دیده شده است».

صلاح الدين دميرتاش

گفتنی است که دادگاه حقوق بشر اروپا با صدور حکمی رسما از مقامات ترکیه خواست هرچه سریعتر صلاح الدین دمیرتاش «سیاستمدار برجسته کرد» را آزاد کند.

صلاح الدین دمیرتاش رهبر پیشین حزب دموکراتیک خلق‌ها در ترکیه است. او در بیستم ماه مه سال 2016 پس از آنکه رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، مصونیت قضایی تمام 150 نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها در پارلمان را لغوکرد، بازداشت شد.

رئیس‌جمهوری ترکیه دمیرتاش و حزب او را به ارتباط با حزب کارگران کردستان (پ‌‌کا‌کا) متهم می کند. پ‌‌کا‌کا برای دولت ترکیه یک گروه تروریستی محسوب می‌شود. در ماه سپتامبر سال 2018 دادگاهی در ترکیه، پس از دو سال بازداشت دمیرتاش، او را به چهارسال و هشت ماه حبس به اتهام «تبلیغات تروریستی» محکوم کرد.

دمیرتاش اما با رد اتهامات دولت اردوغان مسئله زندانی کردن او را جنبه سیاسی و ترس دولت از نفوذ سیاسی حزب دمکراتیک خلق‌ها می‌داند.
به گفته دادگاه حقوق بشر اروپا اتهامات واردشده به دمیرتاش «نقض واقعی حق آزادی بیان و سایر حقوق مربوط به یک متهم است.» دادگاه اروپا گفته است:«ادامه بازداشت این سیاستمدار ترکیه بنوعی قوانین یک جامعه دموکراتیک را به چالش می کشد.».

دادگاه حقوق بشر اروپا اعلام کرد پس از بررسی و مطالعه پرونده صلاح الدین دمیرتاش، به این نتیجه رسیده است که بازداشت او صرفا دلایل «سیاسی» دارد که «دموکراسی» را به خطر می‌اندازد.

دمیرتاش پس از اعلام این حکم در توئیتی نوشت: «اکنون شفاف شده است که روندهای به اصطلاح قضایی که علیه من و دوستانم در مدت شش سال انجام شد همه سیاسی است، قانونی نیست و ما بی‌گناهیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم