موج محکومیت‌های بین‌المللی و عربی علیه حمله شبه‌نظامیان حوثی به ریاض

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تلاش شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران برای حمله موشکی به ریاض، پایتخت سعودی، موجی از محکومیت‌های شدید بین‌المللی، عربی و خلیجی را به همراه داشت.

در همین راستا اتحادیه اروپا دوشنبه 25 ژانویه 2021 ضمن محکوم کردن اقدام حوثی‌ها در حمله به ریاض، این گونه تلاش‌های حوثی را غیر قابل پذیرش دانست که باید متوقف شود.

اتحادیه اروپا همچنین تلاش‌های حوثی‌ها برای هدف قرار دادن شهر ریاض را تهدیدی علیه غیرنظامیان در خاک پادشاهی عربی سعودی توصیف کرد.

محکومیت حوثی‌ها از سوی آلمان، بریتانیا و فرانسه

پیش از این کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک تلاش‌های روز شنبه حوثی‌ها برای حمله به غیرنظامیان در پایتخت سعودی را به شدت محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است که استقرار موشک‌ها و پهپادها و کاربرد آنها امنیت و ثبات در منطقه‌ که قاطعانه به حفظ آن پایبندیم را تضعیف می‌کند.

در بیانیه مشترک این سه کشور همچنین مجددا بر پایبندی به حفظ امنیت و تمامیت ارضی سعودی تاکید شد.
تاکید آمریکا بر حمایت از سعودی و مجازات حوثی‌ها

همزمان با آن ایالات متحده آمریکا نیز یکشنبه ضمن محکومیت شدید تلاش شبه‌نظامیان حوثی برای هدف قرار دادن غیرنظامیان در ریاض، پایتخت سعودی، تاکید کرد که در مقابله با هر تهدیدی علیه امنیت پادشاهی عربی سعودی در کنار این کشور خواهد ایستاد.

وزارت خارجه ایالات متحده یکشنبه تلاش‌های اخیر شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، برای حمله به مناطق مسکونی در ریاض را به شدت محکوم کرد و افزود که این تلاش‌ها برای حمله به سعودی به منظور هدف قرار دادن غیرنظامیان صورت می‌گیرد.

این وزارتخانه همچنین گفت:« به شریک‌مان، پادشاهی عربی سعودی، در مقابله با کسانی که تلاش می‌کنند امنیت آن را هدف قرار دهند، کمک خواهیم کرد».

وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز این‌که تلاش‌ها برای حمله به سعودی در تناقض با قانون بین‌المللی است، افزود «کسانی که برای تضعیف ثبات در سعودی تلاش می‌کنند را مجازات خواهیم کرد».

اعلام حمایت مصر

در همین راستا وزارت خارجه مصر نیز گفت که این کشور با شدیدترین عبارت‌ها تلاش‌ها برای حمله به ریاض پایتخت سعودی را محکوم می‌کند.

قاهره همچنین بر ادامه حمایت و ایستادگی مصر در کنار سعودی در اتخاذ هر اقدامی برای دفاع از خاک، حفظ امنیت و ثبات و تمامیت ارضی این کشور، تاکید کرد و از تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی برای مقابله با تمامی اشکال تروریسم و حمایت کنندگان آن، ابراز حمایت کرد.

ایستادگی اردن در کنار سعودی

وزارت خارجه پادشاهی اردن نیز اعلام کرد پرتاب یک فروند موشک توسط شبه‌نظامیان حوثی به سوی ریاض و هدف قرار دادن مناطق غیرنظامی را محکوم می‌کند.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه اردن گفت که این کشور ضمن ابراز مخالفت مطلق خود با این حمله ادامه حملات شبه‌نظامیان حوثی به تاسیسات و مناطق غیرنظامی را به شدت محکوم و تقبیح می‌کند.

وزارت خارجه اردن همچنین بر ایستادگی اردن در کنار سعودی در رویارویی با هر تهدیدی علیه امنیت این کشور و امنیت مردم آن تاکید کرد.

وزارت خارجه اردن تاکید کرد که امنیت دو پادشاهی (اردن و سعودی) واحدی تفکیک‌ناپذیر است و هر تهدیدی علیه امنیت سعودی تهدیدی علیه امنیت و ثبات در کل پادشاهی اردن به شمار می‌رود.

اعلام همبستگی امارات

از سویی دولت امارات متحده عربی اقدامات شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در حمله به مناطق غیرنظامی در ریاض در پادشاهی عربی سعودی با استفاده از موشکی که توسط سامانه‌های دفاع هوایی سعودی رهگیری و سرنگون شده را به شدت محکوم کرد.

امارات ضمن ابراز همبستگی کامل با سعودی در برابر این گونه حملات تروریستی بزدلانه حوثی‌ها بر ایستادگی خود در کنار سعودی در اتخاذ هر گونه اقدامات و تدابیری برای حفظ امنیت و جان شهروندان و مقیمان این کشور تاکید کرد.

امارات ضمن تاکید این‌که امنیت امارات و سعودی کلیتی تفکیک‌ناپذیز است گفت که هر تهدید یا خطری که پادشاهی سعودی با آن مواجه است تهدیدی علیه ساختار امنیت و ثبات در امارات به شمار می‌رود.

وزارت خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات ادامه این‌گونه حملات حوثی‌ها را نشانه نوع خطری دانست که از سوی کودتای حوثی‌ها منطقه را تهدید می‌کند. این وزارت‌خانه همچنین این گونه تلاش‌های شبه‌نظامیان حوثی‌ را باعث تضعیف امنیت و ثبات در منطقه دانست.

محکومیت حوثی‌ها از سوی قطر

از طرفی خبرگزاری رسمی قطر دوشنبه با انتشار خبری اعلام کرد که «قطر تلاش حوثی‌ها برای حمله به ریاض را به شدت محکوم می‌کند».

اعلام حمایت کویت

وزارت خارجه کویت نیز گفت که « کویت با شدیدترین عبارت‌ها حمله حوثی‌ها به ریاض را تقبیح و محکوم می‌کند».
کویت با اشاره به ادامه حملات حوثی‌ها بر ضرورت تحرک سریع جامعه بین‌المللی برای بازداشتن حوثی‌ها و حد گذاشتن برای آنها تاکید کرد.

این همچنین اعلام کرد که ادامه جنایت‌های حوثی‌ها تهدیدی مستقیم علیه امنیت سعودی و ثبات منطقه است و اصول قوانین بین‌المللی و انسانی را با هدف قرار دادن مناطق غیرنظامی و غیرنظامیان نقض می‌کند.
این کشور در ادامه بر «ایستادگی کامل کویت در کنار سعودی و تایید کامل آن در اتخاذ هر تدابیری برای حفظ امنیت و ثبات آن تاکید کرد.

حمله به ریاض

شایان ذکر است سامانه‌های پدافند هوایی سعودی شنبه به یک فروند موشک شبه‌نظامیان حوثی که به سوی ریاض پرتاب شده بود واکنش نشان دادند.

در همین راستا ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن از رهگیری و سرنگونی این موشک که توسط شبه‌نظامیان حوثی یمن به سوی شهر ریاض پرتاب شده بود، خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم