برادر معاون اول رئیس‌جمهوری ایران به 2 سال زندان و 74 ضربه شلاق محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد که مهدی جهانگیری برادر معاون اول رئیس‌جمهوری ایران به جرم قاچاق حرفه‌ای ارز به دو سال زندان محکوم شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، سه‌شنبه 26 ژانویه 2021 غلامحسین اسماعیلی تاکید کرد که امروز حکم نهایی پرونده مهدی جهانگیری صادر و ابلاغ شده و برای اجرا ارسال شده است.

Advertisement

به گفته او، مهدی جهانگیری به جرم «قاچاق حرفه‌ای ارز» به میزان 607100 یورو و همچنین 108 دلار با ارزش ریالی 26000000000 ریال و انتقال ارز به دو سال زندان و ضبط قاچاق شده و جزای نقدی چهار برابر بهای ریالی ارز ریالی 26000000000 ریالی محکوم شده است.

اسماعیلی توضیح داد که متهم این پرونده همچنین به جرم تحصیل مال نامشروع به تحمل دو سال حبس و رد مال محکوم شده و در رابطه با خودداری از اطلاعات واقعی به بورس به 74 ضربه شلاق محکوم شده بود.

به گفته سخنگوی قوه قضاییه ایران در این پرونده مهدی جهانگیری به دو مرتبه 74 ضربه شلاق محکوم شده بود که یک مورد به جزای نقدی تبدیل و عملا منتفی شده است.

گفتنی است، مهدی جهانگیری بانک‌دار و سهامدار عمده بانک گردشگری و برادر اسحاق جهانگیری معاون اول دولت حسن روحانی است.

بر اساس گزارش فرارو، جهانگیری بنیانگذار و موسس بانک گردشگری بوده‌ است. شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران مشهور به سمگا نیز که بخشی از حوزه تحت مدیریت جهانگیری است، در سال 2009 با سرمایه 20 میلیارد تومانی به ثبت رسید و ظرف مدت کوتاهی توانست شش شرکت اقماری بزرگ تاسیس کند.

مهدی جهانگیری سال 2017 توسط سازمان سپاه پاسداران در کرمان بازداشت شد. او چند ماه بازداشت بود و نهایتا سه ماه بعد اخباری مبنی بر آزادی او منتشر شد.

جزئیات زیادی از پرونده اقتصادی جهانگیری و روند برگزاری دادگاه او در دست نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم