بایدن به روسیه: نگران بازداشت ناوالنی، حملات سایبری و پاداش قتل سربازان‌مان هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، شامگاه دوشنبه 25 ژانویه در سخنانی گفت، همکاری ایالات متحده با روسیه بر اساس منافع مشترک دو کشور ممکن است اما پیش از آن به روسیه می‌گوییم که ما نسبت به برخی امور مانند مسئله بازداشت ناوالنی، حملات سایبری و پاداش مسکو برای کشتن سربازان‌مان در افغانستان نگران هستیم.

بایدن همچنین یک فرمان اجرایی برای حمایت از صنایع داخلی ایالات متحده امضا کرد و گفت: «این دستورالعمل بر تلاش دولت برای تقویت تولید محصولات داخلی ایالات متحده متمرکز است».

Advertisement

او تأکید کرد: «مهم است که ما بودجه لازم را برای توزیع واکسن و مسئله مزایای بیکاری آمریکایی‌ها فراهم کنیم. بسیاری از جمهوری خواهان می‌دانند که ما باید برای تأمین غذا برای همه آمریکایی‌ها اقدامات بیشتری انجام دهیم».

پیش از سخنان جو بایدن وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری ناوالنی چهره سیاسی مخالف پوتین شده بود.

جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت:«رئیس جمهور ایالات متحده ضمن بررسی پاسخ‌ روسیه برای بازداشت ناوالنی چهره برجسته مخالف پوتین، همه گزینه‌ها را روی میز خواهد داشت».

این در حالی است که گزارش‌های مطبوعات طی روزهای گذشته از آغاز گفت‌وگوهای میان روسیه و آمریکا درباره تمدید پیمان «نیوستارت» برای منع گسترش‌ سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک میان دو کشور خبر دادند.

خبرگزاری‌ها به نقل از شورای امنیت ملی روسیه گزارش دادند كه نیكولای پاتروشف دبیر کل این شورا جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریكا در یک تماس تلفنی درباره تمدید پیمان «نیوستارت» گفت‌وگو كردند.

این پیمان که قرار است در پنجم فوریه ماه آینده منقضی شود، کلاهک‌های هسته‌ای استراتژیک دو کشور را محدود می کند و هر کدام از این کشورها نباید بیش از 1550 کلاهک داشته باشد.

گفتنی است که روسیه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اخیراً از پیشنهاد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای تمدید پیمان محدودیت تسلیحات استراتژیک استقبال کردند.

كرملین در بیانیه ای اعلام كرد كه مسكو از پیشنهاد رئیس جمهوری آمریكا برای تمدید معاهده جدید «نیوستارت» برای کنترل تسلیحات با روسیه برای پنج سال دیگر استقبال می كند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم