موافقت امارات و اسرائیل برای افتتاح سفارت‌‌‌خانه‌های دو کشور در ابوظبی و تل‌آويو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دولت امارات متحده عربی از طریق شبکه توئیتر اعلام کرد که شورای وزیران این کشور یکشنبه 24 ژانویه 2021 با احداث سفارت امارات در تل‌آویو پایتخت اسرائیل موافقت کرده است.

تنها اندکی پس از اعلام تصویب طرح احداث سفارت در تل‌آویو از سوی شورای وزیران امارات، وزارت خارجه اسرائیل نیز یکشنبه پس از آن، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسرائیل امروز یکشنبه سفارت خود در ابوظبیرا افتتاح کرده است.

دولت امارات متحده عربی در توئیتی بر شبکه «توئیتر» نوشت در پی جلسه‌ای که به ریاست شیخ محمد بن راشد آل مکتوم نخست وزیر، نایب رئیس دولت امارات و حاکم دبی برگزار شده شورای وزیران احداثسفارت دولت امارات متحده عربی در تل‌آویو در کشور اسرائیل را تصویب کرد».

شایان ذکر است که مراسم امضای معاهده صلح تاریخی میان دولت امارات متحده عربی و اسرائیل در 15 سپتامبر 2020 به میزبانی کاخ سفید برگزار شد و امارات و اسرائیل درباره عادی‌سازی روابط دو کشوربه توافق رسیدند.

به موجب این توافق امارات روابط دیپلماتیک، تجاری و اقتصادی را با اسرائیل که علیه این کشور وارد جنگ نشده است، برقرار می‌کند.

در پی سفر چند ماه پیش هیات اماراتی به تل‌آویو و امضای توافق‌نامه‌هایی، بنیامین نتانیاهو نتانیاهو اعلام کرد که کشورش متقابلا با امارات درخواست‌هایی را برای افتتاح سفارتخانه‌های دو کشور در ابوظبی وتل‌آویو مبادله کرده‌اند.

نخست وزیر اسرائیل همچنین روند برقراری صلح در زمینه‌های مختلف میان دو کشور را پر شتاب عنوان کرد.

دو هفته پیش وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرد که امارات به دلیل پاندمی کرونا توافق مسافرت‌های بدون ویزا برای اسرائیلی‌ها را تا اول ژوئیه آینده به حالت تعلیق درآورده است.

این وزارتخانه افزود که اسرائیلی‌هایی که قصد مسافرت به امارات را دارند و همین‌طور شهروندان اماراتی که در صدد سفر به اسرائیل هستند، باید ویزا دریافت کنند.

امارات توافق برای سفر بدون ویزا با اسرائیل را به تصویب رسانده و قرار بود این توافق 30 روز پس از آن موقع به مورد اجرا گذاشته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم