تاکید آمریکا و بریتانیا بر حمایت از سعودی در مقابله با تهدیدهای امنیتی حوثی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

هر کدام از کشورهای ایالات متحده آمریکا و بریتانیا شامگاه یکشنبه 24 ژانویه 2021 ضمن محکومیت شدید تلاش شبه‌نظامیان حوثی برای هدف قرار دادن غیرنظامیان در ریاض، پایتخت سعودی، تاکید کردند کهدر مقابله با هر تهدیدی علیه امنیت پادشاهی عربی سعودی در کنار این کشور خواهند ایستاد.

وزارت خارجه ایالات متحده یکشنبه تلاش‌های اخیر شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، برای حمله به مناطق مسکونی در ریاض را به شدت محکوم کرد و افزود که این تلاش‌ها برای حمله به سعودی به منظورهدف قرار دادن غیرنظامیان صورت می‌گیرد.

وزارت خارجه آمریکا گفت:« به شریک‌مان، پادشاهی عربی سعودی، در مقابله با کسانی که تلاش می‌کنند امنیت آن را هدف قرار دهند، کمک خواهیم کرد».

وزارت خارجه آمریکا افزود «کسانی که برای تضعیف ثبات در سعودی تلاش می‌کنند را مجازات خواهیم کرد».

واشنگتن همچنین تاکید کرد که تلاش‌ها برای حمله به سعودی در تناقض با قانون بین‌المللی است.

در همین حال وزارت خارجه بریتانیا نیز در بیانیه‌ای تلاش برای هدف قرار دادن ریاض پایتخت سعودی را محکوم کرد.

وزارت خارجه بریتانیا نیز تاکید کرد که تلاش برای حمله به ریاض پایتخت سعودی امری بسیار نگران کننده است و اعلام کرد که در کنار پادشاهی سعودی علیه هر کسانی که برای ضربه زدن به امنیت این کشورتلاش می‌کنند، خواهد ایستاد.

حمله به ریاض

این موضع آمریکا و بریتانیا در حمایت از سعودی در حالی اعلام می‌شود که سامانه‌های پدافند هوایی سعودی شنبه به یک فروند موشک شبه‌نظامیان حوثی که به سوی ریاض پرتاب شده بود واکنش نشان دادند.

در همین راستا ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن از رهگیری و سرنگونی این موشک که توسط شبه‌نظامیان حوثی یمن به سوی شهر ریاض پرتاب شده بود، خبر داد.

این در حالی است که یک روز قبل از آن نیز دو عملیات تروریستی که شبه‌نظامیان حوثی قصد انجام آنها را داشته‌اند نیز ناکام ماند و در این رابطه ائتلاف عربی بیان کرد که یک قایق بمب‌گذاری شده حوثی را درجنوب دریای سرخ رهگیری و منهدم کرده و یک پهپاد بمب‌گذاری شده حوثی‌ که به سوی سعودی روانه شده بود نیز سرنگون شده است.

ائتلاف عربی و دولت قانونی یمن بارها تاکید کردند که نقض‌های مکرر صورت گرفته از سوی حوثی‌ها امنیت و کشتیرانی بین المللی را به خطر می‌اندازد.

در این راستا ائتلاف عربی و دولت قانونی یمن بارها نسبت به تلاش شبه‌نظامیان حوثی برای هدف قرار دادن غیرنظامیان هشدار داده و در عین حال تاکید کردند که به مقابله با جنایت‌های شبه‌نظامیان تروریستحوثی ادامه خواهند داد.

هفته پیش نیز ائتلاف عربی 3 فروند پهپاد بمب‌گذاری شده شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی که به سوی پادشاهی عربی سعودی به پرواز درآمده بود را رهگیری و سرنگون کرد.

ائتلاف همزمان با آن ضمن اشاره به ادامه نقض قانون بین‌المللی انسانی و توافق استکهلم از سوی حوثی‌ها، اعلام کرد که استان الحدیده یمن به مرکزی برای به پرواز درآوردن پهپادهای بمب‌گذاری شده حوثی‌ها وحملات خصمانه‌ و تروریستی آنها تبدیل شده است.

شایان ذکر است که مجله آمریکایی«نیوزویک» چند روز پیش‌ اعلام کرده بود که ایران پهپادهایی از نوع « شاهد-136» که نوعی «پهپادهای انتحاری» است را در استان الجوف در شمال یمن مستقر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم