پرونده هسته‌ای ایران و تنش‌‌های ترکیه محور گفت‌وگوهای وزرای خارجه اتحادیه اروپاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز دوشنبه 25 ژانویه طی نشستی در بروکسل درباره پرونده هسته‌ای ایران و روابط اتحادیه اروپا با ترکیه پس از افزایش تنش‌های آنکارا در منطقه دریای مدیترانه، بحث و گفت‌وگو خواهند کرد.

پیش از برگزاری این نشست برخی از دیپلمات‌های اروپایی از ایران خواسته بودند که بدون قید و شرط به توافق هسته‌ای برگردد.

Advertisement

یک منبع دیپلماتیک از اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه کشورهای اتحادیه به بازگشت ایالات متحده به توافق امیدوار هستند، گفت، برنامه هسته‌ای ایران چارچوب اساسی مذاکره برای کل این توافق‌نامه است.

از سوی دیگر در آستانه نشست اتحادیه اروپا، ترکیه روز یکشنبه، اعلام کرد، امیدوار است که تنش در منطقه مدیترانه شرقی کاهش یابد. ترکیه از کشورهای اروپایی خواست نسبت به روابط خود با آنکارا تجدید نظر کرده و صفحه جدیدی را باز کنند.

گفتنی است که گفت‌وگوهای یونان و ترکیه، دو کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، قرار است، امروز دوشنبه در استانبول از سر گرفته شود. این شصت و یکمین نشست میان دو کشور برای حل اختلافات برسر مرزهای آبی در دریای مدیترانه است.

در همین حال نیکوس دندیاس، وزیر امور خارجه یونان روز شنبه در مصاحبه‌ای تأکید کرد که کشورش با حسن نیت و با روشی سازنده و نه تحریک آمیز در حال گفت‌وگو با ترکیه است.

وزیر خارجه یونان در عین حال تأکید کرد که حاکمیت یونان بر مرزهای آبی خود قابل بحث نیست

به گزارش آژانس خبری رسمی یونان، دندیاس گفت: «ما امیدواریم که مذاکرات منجر به کاهش تنش میان دو کشور شود و طرف ترکیه‌ای در مذاکرات همان رویکردی را داشته باشد که طرف یونانی دارد».

از طرفی خلوص آکار وزیر دفاع ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که کشورش انتظار دارد که یونان به حقوق آنکارا در دریای اژه و شرق مدیترانه احترام بگذارد و از اقداماتی که ممکن است باعث سوء تفاهم شود جلوگیری کند.

آکار گفت: «ما امیدواریم که در چارچوب حقوق، قانون و انصاف به راه حلی برای پایان دادن به اختلافات با یونان برسیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم