اعلام آمادگی فرانسه برای همکاری با آمریکا درباره پرونده هسته‌ای ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه شامگاه یکشنبه 24 ژانویه 2021 در گفتگویی تلفنی با جو بایدن رئیس جمهوری جدید ایالات متحده آمریکا از آمادگی پاریس برای همکاری با واشنگتن درباره پرونده هسته‌ایایران و اوضاع در لبنان خبر داد.

این در حالی است که کاخ سفید اعلام کرد که رئیس جمهوری آمریکا در گفتگو با همتای فرانسوی‌اش امانوئل مکرون تقویت روابط دوجانبه از طریق پیمان ناتو و شراکت با اتحادیه اروپا و همچنین اراده دولت اوبرای تحکیم روابط با فرانسه را مورد بررسی قرار داده است.

Advertisement

ریاست جمهوری فرانسه نیز در این‌باره اعلام کرد که امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور شامگاه یکشنبه در اولین تماس تلفنی با جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا به گفتگو و تبادل نظر پرداخته است.

کاخ الیزه اعلام کرد که این گفتگوی تلفنی تاکیدی بر این است که اصول بنیادین در روابط دو کشور همچنان پا بر جاست، اصول تاریخی مشترکی که ما را در جایگاه قدیمی‌ترین هم‌پیمان آمریکا قرار می‌دهد واین‌که همواره هم‌پیمان مورد اعتمادی برای آمریکا بوده‌ایم و در کنار آن خواهیم ماند.

این منبع افزود که باید «محورهای اصلی برنامه‌های کاری برای ماههای آینده درباره تغییرات آب و هوایی، توزیع واکسن‌ها در جهان و اصلاح سازمان‌های جهانی بهداشت و تجارت را ترسیم کنیم».

واشنگتن پس از تحریم چهار ساله، در سایه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا، مجددا به عضویت توافق پاریس درباره تغییرات آب و هوایی و سازمان جهانی بهداشت درآمد.

ریاست جمهوری فرانسه همچنین بر اهمیت‌بخشی امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور به مسئله حاکمیت اروپا، استقلال راهبردی، آینده پیمان ناتو و تمایل او به موفقیت آفریقا و همگامی با آن تاکید کرد.

مکرون و بایدن در 10 نوامبر گذشته و تنها چند روز پس از برگزاری انتخابات آمریکا تلفنی گفتگو کردند، در این گفتگوی تلفنی بایدن بر تمایل خود برای فعال‌سازی روابط دوجانبه و آتلانتیک به ویژه از طریق پیمانآتلانتیک شمالی و اتحادیه اروپا که اغلب در دوره ریاست جمهوری ترامپ به تیرگی گراییده بود، تاکید کرد.

کاخ الیزه اعلام کرده بود که مکرون اولین رئیس جمهوری کشور عضو اتحادیه اروپا خواهد بود که تماسی تلفنی از جو بایدن پس از به قدرت رسیدن او در آمریکا، دریافت خواهد کرد که به گفته آن این نشانه «تمایلروسای دو کشور برای همکاری تنگاتنگ است».

بنا به اعلام ریاست جمهوری فرانسه مکرون در صدد است تا گفتگو‌های جدیدی میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا آغاز شود.

کاخ الیزه توضیح داد که موضوع به انجام گفتگوهایی بسیار صریح و بدون انکار اختلافات به ویژه در زمینه مسائل دیجیتالی و تجاری مربوط می‌شود.

شایان ذکر است مکرون که در سال 2017 به ریاست جمهوری فرانسه انتخاب شده با جو بایدن که در دوره‌های ریاست جمهوری اوباما ما بین سالهای 2009 تا 2017 پست معاون رئیس جمهوری آمریکا را برعهده داشته، سابقه دیدار ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم