.
.
.

5 توصیه برای افزایش اثربخشی واکسن کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با آغاز کمپین‌های واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در چندین کشور در سراسر جهان، دریافت‌کنندگان واکسن، پرسش‌های زیادی در مورد اثربخشی آن در جلوگیری از کووید 19 و میزان تداوم ایمن‌سازی گیرنده در برابر ویروس کرونا دارند.

به گفته کارشناسان بهداشت بین‌الملل، شیوه زندگی سالم و خوردن غذاهای سرشار از ویتامین و مواد معدنی به افزایش ایمنی بدن کمک می‌کند تا بتواند با بسیاری از ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا، مبارزه کند

به گزارش روزنامه بریتانیایی «دیلی میل»، مایکل موسلی پزشک بریتانیایی، نکات زیادی را که گیرندگان واکسن باید برای اطمینان از اثر بخشی واکسیناسیون و افزایش فعالیت سیستم ایمنی بدن به اجرا درآورند، برشمرده است، از جمله:

۱-خلاص‌شدن از شر اضافه وزن

موسلی به کسانی که از چاقی رنج می‌برند، توصیه کرد که مقداری از وزن خود را کم کنند زیرا به گفته او، اضافه وزن مخصوصاً در اطراف شکم، از کارآمدی سیستم ایمنی بدن انسان می‌کاهد.

او با استناد به نتایج یک پژوهش قدیمی مربوط به سال 2017 که در «ژورنال چاقی» منتشر شده، تأکید کرد کسانی که واکسن آنفلوانزا دریافت می‌کنند و چاق هستند، به‌طور قابل توجهی بیشتر از کسانی که واکسن دریافت کرده و دارای وزن ایده‌آل هستند، به آنفلوانزا مبتلا می‌شوند.

۲-استفاده از باکتری‌های مفید

موسلی مصرف مواد غذای سرشار از باکتری پروبیوتیک موجود در لبنیات را توصیه می‌کند که برای سلامت روده‌ها فوق‌العاده مفید است.

همچنین مصرف غذاهای سرشار از پریبیوتک یعنی خوراکی‌های مملو از الیاف نظیر لوبیا، عدس، سیر و پیاز و انواع سبزیجات دیگر نیز توصیه شده‌است.

موسلی به مطالعه ای مربوط به سال 2017 اشاره داشت که در «ژورنال تغذیه» منتشر شد و نتیجه‌گیری شده که مصرف پروبیوتیک‌ها و پری بیوتیک‌ها قبل از دریافت واکسن آنفلوانزا، میزان تولید پادتن در بدن دریافت کنندگان واکسن را تقریباً دو برابر می‌کند.

۳-خواب شبانه کافی

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، نشان داد که افراد سالمی که شب قبل از تزریق آنفولانزا به بدن خود استراحت کافی نداده‌اند، بدنشان تنها نیمی از پادتن مورد نیاز طی ماه‌های پس از واکسیناسیون را ساخته‌است.

به همین دلیل موزلی بر اهمیت خواب کافی قبل و بعد از دریافت واکسن تأکید دارد. بدن مواد بسیار مهمی را برای سیستم ایمنی بدن مانند پادتن‌ها و «سلول‌های تی»، هنگام خواب تولید می‌کند.

۴-تمرین بازوها

مطالعه دانشگاه «بیرمنگام» نشان داد، افرادی که بازوان خود را چند ساعت قبل از دریافت واکسن ورزش می‌دهند، پاسخ ایمنی قوی تری نشان می‌دهند.

در حالی که هنوز دلیل این واکنش بدن برای دانشمندان کاملاً روشن نیست، اما اثبات شده‌است که تمرین بازوها قبل از دریافت واکسن، اثر بخش است.

۵-ترک سیگار

موزلی توصیه کرد که برای افزایش اثر بخشی واکسن، سیگار کشیدن باید متوقف شود. او به تعدادی از پژوهش‌ها اشاره کرد که نشان دادند، سیگار کشیدن می‌تواند، تأثیر واکسن‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد که احتمالاً به دلیل تأثیر منفی تنباکو بر سیستم ایمنی بدن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم