.
.
.

پنجمین نشست دولت قانونی یمن با حوثی‌ها در امان پایتخت اردن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل به یمن، روز یکشنبه 24 ژانویه 2021، از آغاز پنجمین نشست کمیته نظارت بر پیگیری اجرای توافق‌نامه تبادل زندانیان و اسرای حوثی‌ها و دولت قانونی یمن در امان، پایتخت اردن خبر داد.

طبق بیانیه صادره از دفتر نماینده سازمان ملل، این کمیته در حال تلاش برای از سرگیری مذاکرات و گفت‌وگوها میان دو طرف درگیر در یمن برای آزادی افراد بیشتری از زندانیان و اسرای دوطرف است.

در اکتبر گذشته کمیته نظارت بر پیگیری توافق آزادسازی اسرای جنگ داخلی یمن موفق شده بود، 1065 بازداشتی، زندانی و اسیر را با توافق طرفین آزاد کند. این کمیته اکنون اعلام کرده، آزادی تعداد بیشتری از زندانیان و بازداشت شدگان یمنی را با طرف‌های درگیر بررسی می‌کند.

گریفیتس از دو طرف خواست علاوه بر آزادی فوری و بدون قید و شرط همه غیرنظامیان از جمله زنان، که به صورت غیر قانونی بازداشت شده‌اند، اولویت اصلی بحث‌های خود را برای آزادی همه زندانیان مریض، زخمی، افراد مسن و کودکان قرار دهند.

او همچنین از دو طرف خواست تا در انجام تعهدات خود بر اساس توافق استکهلم، كه به موجب آن همه زندانیان و بازداشت‌شدگان باید در اسرع آزاد شوند، پایبند باشند.

نماینده سازمان ملل همچنین از کشور پادشاهی اردن هاشمی برای میزبانی این نشست تشکر و قدردانی کرد.

کمیته نظارت وابسته به سازمان ملل متحد موظ است که طرف‌های درگیر در یمن را گرد هم آورد. ریاست این کمیته را دفتر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در یمن و کمیته بین المللی صلیب سرخ بر عهده دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم