.
.
.

ویدئو؛ کامیون‌های ایرانی در لبنان و فریاد اعتراض مردم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به ذهن ده‌ها لبنانی خطور نمی‌کرد که در جریان اعتراضاتشان به وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی این کشور، متوجه حضور کامیون‌های ایرانی در لبنان شوند.

آنها هنگام عبور از بزرگراه طرابلس - بیروت و بستن پل پالما با سنگ و موانع، در اعتراض به تعطیلی عمومی و گرانی، متوجه شدند که در میان خودروهای متوقف شده، کامیون‌های ایرانی نیز بودند که از طریق گذرگاه العریضه در شمال لبنان به سوریه می‌رفتند.

تظاهرکنندگان اقدام به ممانعت از حرکت این کامیون‌ها کرده ویکی از جوانان با ارسال پیامی به حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله گفت: «ما اجازه عبور این کامیون‌ها را به شما نمی‌دهیم.»

کنشگران، کلیپ ویدیویی را در شبکه‌های اجتماعی لبنان پخش کردند که نشان می‌داد، تعدادی از جوانان، وسایل نقلیه را رهگیری می‌کنند و پلاک کامیون‌هایی را نشان می‌دهند که شماره‌های ایرانی دارند. این در حالی بود که ارتش لبنان بار دیگر حرکت کامیون‌ها از جاده ساحلی را مجاز دانست.

جوانان طرابلس تأکید کردند که معترضان، جلوی حرکت این کامیون‌ها را گرفتند زیرا می‌ترسند حامل «سولفید سدیم» باشند که چند روز پیش اعلام شد به شکل ترانزیت، از طریق بندر بیروت به سوریه منتقل می‌شود.

لبنانی‌ها نگران تخلیه این مواد در بیروت و تکرار فاجعه انفجار بندر بیروت هستند.

غازی وزنی وزیر دارایی در دولت موقت لبنان، دو روز پیش به شورای عالی گمرک اطلاع داده بود که تخلیه محموله کشتی «ام‌اس‌سی مشا3» را به استثنای کانتینرهای حاوی «سولفید سدیم»، تسهیل خواهد کرد.

جوانان طرابلسی نسبت به تردد این کامیون‌ها اعتراض داشتند زیرا کمک‌های ایران چند روز پیش توسط افراد وابسته به حزب‌الله در منطقه عکار توزیع شد که با اعتراض برخی از افراد منطقه هم مواجه گردید. همچنین افزایش قاچاق مواد غذایی یارانه‌ای و گازوئیل به سوریه، در زمانی که لبنان از بزرگترین بحران اقتصادی در طول تاریخ خود رنج می‌برد، خشم آنها را برانگیخته است.

تردد کامیون‌های ایرانی در لبنان، موضوع جدیدی نیست و تهران از طریق حزب‌الله متحد خود که بیشتر گذرگاه‌ها را زیر کنترل خود دارد، با انواع محصولات ایرانی، بازار لبنان را اشباع کرده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم