.
.
.

حمايت مشاور امنیت ملی عراق از تصمیمات الکاظمی برای برکناری برخی مسئولان امنیتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قاسم الاعراجی، مشاور امنیت ملی عراق، روز یکشنبه 24 ژانویه خواستار دور نگه داشتن پرونده امنیتی از درگیری‌های سیاسی در این کشور شد.

حمایت الاعرجی از مصطفی الکاظمی پس از آن صورت گرفت که برخی از چهره‌های سیاسی از تصمیم الکاظمی برای برکناری تعدادی از مسئولان امنیتی این کشور که پس از انفجار در بغداد گرفته شد انتقاد کرده و آن برکنارها را موضع‌گیری سیاسی تلقی کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، الاعراجی شامگاه شنبه گفت، :«طبیعی است که یک سری تغییرات در پست‌ها و سایت‌های امنیتی ایجاد می‌شود».

در همین حال عمار الحکیم، رئیس جریان «الحکمه» در سخنانی تأکید کرد، مقام‌های دولت عراق باید خلا میان سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی را از بین ببرند و برای ایجاد یک استراتژی امنیتی متفائت با روش‌هایی که تاکنون معمول بوده است، تلاش کنند».

او گفت، ایست‌های بازرسی پیش از آنکه برای مردم امنیتی ایجاد ‌کرده باشند، باعث اتلاف وقت و هدر دادن انرژی و توانایی نیروهای امنیتی شده است.

برکناری برخی از فرماندهان امنیتی

پس از حادثه انفجار خونین روز پنجشنبه که به وسیله دو عامل انتحاری مرکز بغداد را تکان داد، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق دستوراتی را برای برخی تغییرات عمده در سرویس‌های امنیتی این کشور صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، یحی رسول سخنگوی فرمانده کل قوا، در بیانیه‌ای گفت: «الکاظمی مجموعه دستوراتی را برای تغییر فرماندهان اصلی سرویس‌های امنیتی را صادر کرد».

این تغییرات شامل عزل تعدادی از مسئولان دستگاه‌های امنیتی شد.

1- عزل عامر صدام معاون وزیر کشور در امور اطلاعاتی از سمت خود و انتصاب احمد ابو رغیف به عنوان معاون وزیر کشور در امور اطلاعاتی شد.

2- برکناری عبدالکریم عبد فاضل (ابوعلی البصری)، مدیرکل اطلاعات و مبارزه با تروریسم در وزارت کشور (هسته عقاب‌ها) از سمت خود و تعیین حمید الشاطری معاون رئیس امنیت ملی به عنوان مسئول مدیریت بخش «هسته عقاب‌ها» و پیوند این هسته به فرمانده کل نیروهای مسلح.

3- انتقال قیس المحمداوی فرمانده عملیات بغداد به وزارت دفاع و انتصاب احمد سلیم به عنوان فرمانده عملیات بغداد.

4- عزل جعفر البطاط رئیس پلیس فدرال و تعیین رائد شاکر جودت برای فرماندهی و اداره پلیس فدرال عراق.

5- برکناری باسم مجید مدیر بخش اطلاعات و امنیت عملیات بغداد از سمت خود.

در حمله تروریستی روز پنجشنبه به مرکز بغداد که توسط دو عامل انتحاری انجام شد، دست کم 32 نفر کشته و 110 زخمی شدند.

این هجوم تروریستی با محکومیت‌های منطقه و جهانی بسیاری از کشورها مواجه شد. گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله انتحاری را به عهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم