.
.
.

ترکیه: ما نسبت به کاهش تنش در شرق مدیترانه امیدواریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترکیه یکشنبه 24 ژانویه نسبت به تنش‌زدایی در منطقه شرق مدیترانه، همزمان با آغاز مذاکرات با اروپا در روز دوشنبه (فردا)، ابراز امیدواری کرد.

گفت‌وگوهای مقدماتی میان یونان و ترکیه، دو کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، با برگزاری شصت‌و‌یکمین دور خود، از روز دوشنبه در استانبول از سر گرفته خواهد شد.

نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان شنبه 23 ژانویه تأکید کرد که کشورش با حسن نیت و با راهبردی سازنده و نه تحریک‌آمیز در حال گفت‌وگو با ترکیه است، اما وی تأکید کرد که استقلال یونان بحث‌بردار نیست.

به گزارش خبرگزاری رسمی یونان، دندیاس تأکید کرد: «ما امیدواریم که مذاکرات منجر به کاهش تنش شده و طرف ترکیه‌ای نیز با روحیه‌ای مشابه در مذاکرات شرکت کند.»

ترکیه شنبه 23 ژانویه از طریق وزیر دفاع خود، خلوصی آکار اعلام کرده بود که «انتظار دارد یونان به حقوق ما در دریای اژه و شرق مدیترانه احترام گذاشته و از اقداماتی که ممکن است موجب تفاهم شود، اجتناب کند.» او گفت: «ما امیدواریم که در چارچوب حقوق، قانون و انصاف به راه حل اختلافات با یونان دست یابیم.»

روابط دو کشور در طی ماه‌های گذشته، شاهد اوج‌گیری شدید تنش بر سر حفاری‌های گاز در شرق مدیترانه بود، اما آرامش نسبی اخیراً پس از میانجیگری ناتو و اتحادیه اروپا با تلاش آلمان و توافق برای از سرگیری مذاکرات طرفین، ایجاد شد.

آنکارا و آتن، 60 دور گفت‌و‌گو را در فاصله سال‌های 2002 و 2016 برگزار کردند، اما برنامه از سرگیری این مذاکرات در سال گذشته در پی ارسال کشتی کاوشگر ترکیه به آب‌های مورد منازعه و همچنین اختلاف نظر پیرامون مسائل مورد بحث، با مشکل روبرو شد.

در حالیکه یونان مایل به منحصرشدن گفت‌وگوها بر موضوع ترسیم مرزهای دریایی در دریای اژه و دریای مدیترانه است، ترکیه تأکید دارد که همه مسائل از جمله حریم هوایی و وضعیت برخی از جزایر اژه باید مورد بحث قرار گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم