.
.
.

بازداشت بیش از 2500 معترض از هواداران ناوالنی در شهرهای روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پلیس روسیه بیش از 2500 تظاهرکننده معترض از هواداران الکسی ناوالنی شخصیت سیاسی مخالف پوتین که روز شنبه برای اعتراض به بازداشت او در سراسر شهرهای روسیه دست به تظاهرات زده بودند را بازداشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پلیس روسیه برای پراکنده کردن تجمعات اعتراضی در سراسر شهرهای این کشور به زور متوسل شده است.

روز گذشته هزاران تن از هواداران الکسی ناوالنی بدون در نظر گرفتن هشدارهای پلیس به عدم تجمع به دلیل محدودیت‌های کرونایی در این کشور، در چند شهر روسیه در حمایت از الکسی ناوالنی تجمع کرده و دست به تظاهرات زدند.

بر اساس تصاویر و گزارش‌های خبرگزاری‌ها معترضان در چندین مورد با پلیس که تلاش می‌کرد آنها را متفرق کند، درگیر شدند.

شهرهای مسکو، سن‌پترزبورگ شاهد تظاهرات گسترده‌تری نسبت به دیگر شهرهای روسیه بود.

تظاهر کنندگان خواستار آزادی فوری آلکسی ناوالنی شدند

مقامات روسیه از مردم خواستند كه از برگزاری تظاهرات خودداری كنند. آنها به معترضان هشدار دادند که به دلیل خطر ابتلا به ویروس كرونا و به دلیل شركت در تظاهرات غیر مجاز، پیگرد قانونی خواهند شد. اما تظاهر کنندگان به هشدار مقامات حکومتی اهمیتی نداده و در شرایطی که هوا بسیار سرد بود، در تظاهرات اعتراضی شرکت کردند.

پلیس روسیه روز شنبه «یولیا» همسر الکسی ناوالنی چهره اپوزیسیون این کشور که در این تظاهرات اعتراضی نیز شرکت کرده بود، را بازداشت کرد.

فراخوان برای اعتراضات سراسری در روسیه بعد از آن صادر شد که آلکسی ناوالنی، وکیل 44 ساله و چهره مخالف دولت روسیه روز یکشنبه گذشته هنگام بازگشت از آلمان به کشورش دستگیر شد. او پس بازداشت از هوادارانش خواست تا اعتراض کنند.

دولت روسیه ناوالنی را به اتهام اختلاس بازداشت کرده اما او و طرفدارانش معتقدند که بازداشت او جنبه سیاسی دارد.

ناوالنی در پی بازگشت از آلمان در فرودگاه بین‌المللی مسکو به اتهام نقض آزادی مشروط بازداشت شد. این چهره اپوزیسیون و هوادارانش پشت فراخوان اعتراضات روز شنبه هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز بیش از 40 هزار نفر در مسکو در اعتراض به بازداشت این چهره مخالف دولت اعتراض کردند. این خبرگزاری از بازداشت شمار زیادی از تظاهرکنندگان خبر داد.

در همین وزارت خارجه آمریکا ضمن محکوم کردن بازداشت معترضان مسالمت‌آمیز روسیه از مقامات مسکو خواست تا بازداشت شدگان را آزاد کند.

وزارت خارجه بریتانیا نیز در بیانیه با ابراز نگرانی از برخورد شدید پلیس با تظاهر کنندگان، خواستار آزادی بازداشت شدگان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم