مذاکرات وزیر دفاع دولت بایدن با دبیرکل ناتو در مورد اوضاع افغانستان و عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

لوید آستین در اولین تماس خارجی خود از زمانی که رسماً به عنوان وزیر دفاع در ایالات متحده منصوب شد، با جنس استولتنبرگ دبیرکل ناتو، در مورد مسائل مربوط به عراق و افغانستان گفت‌وگو کرد.

وزارت دفاع آمریکا شنبه 23 ژانویه، در بیانیه‌ای گفت که در این ملاقات در مورد اهمیت وضع موجود به ویژه حفظ قدرت دفاعی و مهار‌کنندگی ناتو و ادامه مأموریت‌ها در افغانستان و عراق بحث و گفت‌وگو شد.

بررسی توافق با طالبان

دولت جو بایدن شامگاه جمعه 22 ژانویه اعلام کرد که توافق با طالبان و اینکه آیا طالبان متعهد به کاهش خشونت در راستای تعهدات خود بر اساس توافقنامه صلح امضا شده درسال گذشته ‌است را مورد بررسی قرار خواهد داد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده، طی تماسی تلفنی با حمدالله مهیب، همتای افغانی خود، قصد آمریکا را برای بررسی توافق مذکور توضیح داد.

شایان ذکر است که بر اساس توافق امضا شده در دوحه، ایالات متحده پیشتر اعلام کرده بود که همه نیروهای خود را از ماه مه 2021 از افغانستان خارج خواهد کرد، در حالی که طالبان متعهد شد که اجازه فعالیت به افراط‌گرایان از افغانستان را نخواهند داد، اگرچه این گروه، حملات خود را به نیروهای دولتی ادامه داده‌ است.

تشدید خشونت

دولت دونالد ترامپ در فوریه گذشته، توافق‌نامه‌ای را با طالبان امضا کرد که برعقب‌نشینی همه نیروهای آمریکایی از افغانستان تا ماه مه در ازای تضمین‌های امنیتی این گروه شورشی و ورود به روند مذاکرات صلح با دولت افغانستان تأکید دارد.

مذاکرات میان کابل و طالبان در سپتامبر گذشته و در برهه افزایش خشونت‌ها در ماه‌های اخیر در تمام مناطق کشور، به ویژه در کابل آغاز گردید که شاهد یک سلسله از ترورها بود که پلیس، ارباب رسانه، سیاستمداران و فعالان حقوق بشر را هدف قرار داد.

از بغداد تا کابل .. کاهش نیرو

با این حال، دولت ترامپ در 15 ژانویه، شمار عناصر ارتش آمریکا را در افغانستان به 2500 کاهش داد که کمترین میزان نیروهای آمریکایی در این کشور از سال 2001 است.

دولت ترامپ در مورد عراق نیز قصد داشت شمار نیروهای آمریکایی را مطابق با برنامه رئیس‌جمهوری پیشین، کاهش دهد اما دولت بایدن که از روز نخست، بسیاری از تصمیمات قبلی را لغو کرد، به نظر می‌رسد که در اولویت‌های خارجی، تجدید نظر خواهد کرد، به ویژه با توجه به تازه‌ترین حملات موشکی عراق که در زمان حضور بایدن در کاخ سفید انجام گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم