متمم 14 قانون اساسی ممکن است ترامپ را برای همیشه از نامزدی محروم کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا علاوه بر استیضاح دوم خود در برابر کنگره با این احتمال روبرو است که شماری از اعضای دموکرات سنا او را از تصدی هر گونه منصب در آینده محروم کنند.

به گزارش شنبه 23 ژانویه روزنامه «ذی هیل»، شماری از دموکرات‌های مجلس سنا با فعال‌کردن متمم چهاردهم قانون اساسی، مبنی بر منع حضور هر مقام یا قانون‌گذار برای تصدی هر گونه منصب در صورت «شرکت در شورش یا سرپیچی علیه ایالات متحده یا کمک و یاری‌دادن به دشمنان آمریکا» مبادرت به بررسی ممانعت از نامزدی ترامپ برای انتخابات بعدی ریاست جمهوری در سال 2024 کرده‌اند.

این روزنامه افزود که این بحث‌ها هنوز در مراحل ابتدایی است، اگرچه برخی از سناتورهای ارشد هنوز متقاعد نشده‌اند که این رویکرد قابل اجرا است.

برخورد محتاطانه و مردد

با این حال، پس از حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کاپیتال و شوک وارد شده به کشور و قدیمی‌ترین نهادهای دموکراتیک آن، برخی از اعضای کنگره هنوز در حال بررسی گزینه‌های خود و برنامه‌ریزی یک استراتژی مؤثر در این زمینه هستند.

در این زمینه، سناتور تیم کین (دموکرات از ویرجینیا) تأکید کرد که «کاملاً مطمئن است» که کنگره می‌تواند به قانون اساسی در این زمینه استناد کند. او گفت: «فکر می‌کنم این یک ایده مطرح در فضای بازخواست است.»

اما افزود: «من ترجیح می‌دهم راهی را انتخاب کنیم که تمرکز بیشتری بر روی دستور کار بایدن-هریس داشته باشد.»

احتمالی وارد

به نوبه خود سناتور ریچارد بلومنتال (دموکرات از کنتیکت) عنوان کرد که بحث درباره متمم چهاردهم، یک بحث فرضی است اما در عین حال تأکید داشت که فقط با یک مکانیزم، یعنی تصمیم کنگره قابلیت اجرایی پیدا می‌کند.

از سوی دیگر این روزنامه به نقل از یکی از اعضای کمیته قضایی سنا اظهار داشت که «شرایط توسل به متمم چهاردهم قطعاً در مورد ترامپ که تحریک به شورش کرده، وجود دارد.»

در حالی که سناتور کریس مورفی دربارهٔ این اقدام، هشدار داده و عنوان ساخت که هنوز برای صحبت دربارهٔ آن خیلی زود است اما درعین حال گفت: «توسل به متمم چهاردهم، قطعاً احتمالی وارد است.»

8 فوریه

چاک شومر رهبر اکثریت سنای آمریکا شامگاه جمعه 22 ژانویه اعلام کرده بود که استیضاح رئیس‌جمهوری سابق در سنا در 8 فوریه انجام خواهد شد پس از آنکه مجلس نمایندگان، دوشنبه آینده رسماً اتهام مطرح شده در استیضاح را به مجلس ارائه کرد.

شومر گفت که مدیران استیضاح در کنگره که به عنوان دادستان دادگاه سنا و تیم دفاعی ترامپ فعالیت می‌کنند، زمانی را در اختیار خواهند داشت.

17 رای جمهوری‌خواهان

نکته قابل توجه این است که با توجه به ترکیب کنونی سنا (50 دموکرات و 50 جمهوری‌خواه) و با توجه به اکثریت دو سوم برای محکوم کردن ترامپ، نیاز به رای دست کم 17 جمهوری‌خواه علیه رئیس‌جمهوری پیشین وجود دارد.

اگر چنین اتفاقی بیفتد، رای‌گیری بعدی در مورد منع ترامپ برای تصدی مناصب دولتی در آینده برگزار خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم