حصر خانگی حامل نامه مادورو برای خامنه‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در تازه‌ترین تحول در مورد پرونده جدید «الکس صعب» بازرگان کلمبیایی که در ژوئن گذشته در جمهوری کیپ ورد یا «دماغه سبز» دستگیر شد و تحقیقات و مراحل دادرسی او نشان داد که صعب، حامل نامه‌های تشکر نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا از علی خامنه‌ای رهبر ایران بوده و ظاهراً درخواست انتقال میلیون‌ها بشکه نفت به ونزوئلا را داشته، روزنامه میامی هرالد گزارش داد که که دادگاه محلی، حکم حبس خانگی او را صادر کرده ‌است.

صعب که از سوی دادگاهی در میامی ایالات متحده آمریکا، تحت پیگرد است، متهم یه این شده که یکی از اصلی‌ترین عوامل مالی رژیم مادورو است و سردمدار فعالیت‌های تجاری آن است.

او در تابستان گذشته به اتهام پولشویی برای مادورو دستگیر شد در حالی که وکلایش سعی داشتند، مانع استرداد وی به آمریکا شوند.

5 میلیون بشکه نفت

پیامی که صعب قبلاً به تهران برده بود، شامل تشکر مادورو از خامنه‌ای برای ارسال سوخت به ونزوئلا و درخواست اجازه انتقال پنج میلیون بشکه دیگر سوخت ایران به ونزوئلا بود.

جزئیات از این قرار است این که دادگاهی در کیپ ورد، دو روز پیش طی حکمی صعب را که از سوی آمریکا متهم به سردمداری منافع تجاری ونزوئلا است، به اقامت خانگی تا از سرگیری در خواست استرداد به دادگاه فلوریدای جنوبی به اتهام فساد محکوم کرد.

مشکلات بهداشتی

این حکم یک روز پس از خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید و در پی درخواست وکلای صعب صادر شد که گفتند این تاجر 49 ساله کلمبیایی، مبتلا به مشکلات بهداشتی است که به دلیل شرایط سخت زندان، تشدید شده‌ است.

پالتازا گارزون مدیر تیم دفاعی صعب گفت: «ما از این تصمیم بسیار خوشحال هستیم که باید مدتها پیش اتفاق می‌افتاد.»

وکلای صعب همچنین در بیانیه ای تأیید کردند که اگر او در حبس خانگی باشد، خطر فرارش وجود ندارد.

درخواست استرداد برقرار است

در حالی که دادستان کل کیپ ورد (دماغه سبز) در بیانیه‌ای تصریح کرد که صعب که از سوی واشینگتن متهم به پولشویی است، در حصر خانگی قرار دارد، درخواست استرداد وی از سوی ایالات متحده هنوز در جریان است.

گفتنی است که آمریکا صعب را به رهبری شبکه گسترده‌ای متهم می‌کند که به رئیس‌جمهوری ونزوئلا و رژیم وی اجازه می‌دهد از کمک‌های غذایی ارسال شده به ونزوئلا به نفع خود استفاده کنند.

او در ژوئیه 2019 در میامی به جرم پولشویی متهم شد و هنگام توقف هواپیمایش به دلیل نقص فنی در کیپ ورد در اواسط ژوئن سال 2020، دستگیر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم