ابراز نگرانی وکلای فرانسه درباره بازگشت دوباره نسرین ستوده به زندان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

انجمن‌های وکلای فرانسه پس از پایان مرخصی پزشکی کوتاه‌مدت نسرین ستوده فعال مدنی و وکیل ایرانی، نسبت به بازگشت دوباره او به زندان، ابراز نگرانی کردند.

نسرین ستوده، برنده جایزه ساخاروف و جایزه حقوق بشر النور روزولت، در حال گذراندن 12 سال حبس به دلیل فعالیت‌های مدنی است.

رضا خندان همسر او پیش از این، در شبکه‌های اجتماعی نوشت که نسرین ستوده در تاریخ 8 ژانویه امسال برای مرخصی پزشکی از زندان آزاد شد اما در تاریخ 20 ژانویه به زندان زنان قرچک بازگشت.

ستوده در دوران مرخصی خود «آنژیوگرافی» برای بیماری قلبی خود در تهران انجام داد. او همچنین در اواخر سال 2020 کمتر از یک ماه مرخصی گرفته بود اما پس از آن نیز به زندان بازگشت.

در بیانیه مشترک 6 وکیل فرانسوی آمده است: «ستوده تحت شرایطی که اجازه بهبود کامل او را نمی‌دهند، به زندان بازگردانده شد، ایران باید به تمام آزار و شکنجه‌ها علیه وکلا پایان دهد، آنها را بدون تأخیر و بدون قید و شرط آزاد کند و به تعهدات بین‌المللی خود در این زمینه پایبند باشد».

با تکرار نگرانی فعالان در مورد شرایط زندان قرچک، در ادامه این بیانیه آمده است: «او در حال گذراندن دوره محکومیت خود در یک مکان پرجمعیت و غیربهداشتی است که زندگی او را به خطر می‌اندازد».

ستوده در سال 2018 پس از دفاع از زنی که به دلیل اعتراض به حجاب اجباری زنان ایرانی دستگیر شده بود، به زندان افتاد.

به گفته وکلای او، در آن زمان به وی گفته شده بود که به جرم جاسوسی به پنج سال زندان غیابی محکوم شده است.

نگرانی بین‌المللی در مورد وضعیت ستوده افزایش یافته است. این وکیل ایرانی هیچگاه از پذیرفتن حساس‌ترین پرونده‌ها، از جمله زنان فعال در زمینه مبارزه با حجاب اجباری و مردان جوانی که به جرم ارتکاب جرم در زمان خردسالی به اعدام محکوم شده اند، ترسی نشان نداد.

یک مستند مهم جدید درباره نسرین ستوده به کارگردانی جف کافمن، فیلمساز آمریکایی در حال ساخته شدن است که بخشی از آن به صورت مخفیانه در داخل ایران فیلمبرداری شد، این فیلم سعی دارد در آگاهی‌رسانی درباره وضعیت این فعال مدنی اطلاع‌رسانی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم