آغاز عملیات امنیتی گسترده در پی حمله موشکی امروز به فرودگاه بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سرلشکر تحسین الخفاجی سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک در اظهارنظر پیرامون حمله موشکی سحرگاه شنبه 23 ژانویه، در نزدیکی فرودگاه بغداد، توضیح داد که یک عملیات امنیتی گسترده‌ای علیه سلاح بی ضابطه، جرایم سازمان یافته و داعش در جریان است.

الخفاجی همچنین در تماس با العربیه تأکید کرد که تلاش اطلاعاتی فشرده‌ای برای جمع‌آوری اطلاعات درباره عاملان حملات موشکی در حال اجراست.

چالش‌های بسیار

الخفاجی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه این موارد، علی‌رغم هشدار امنیتی، همچنان ادامه دارد گفت که عراق در شرایط دشواری قرار داشته و با چالش‌های بسیار روبرو است.

با این حال الخفاچی با تأکید کرد بر این که نباید اجازه داد این حملات تکرار شود، گفت: «ما اجازه تکرار حملاتی مانند موشک‌باران فرودگاه بغداد را نخواهیم داد.»

به گفته او در حمله امروز، دو موشک در خارج از فرودگاه و موشک سوم به خانه یک شهروند اصابت کرد اما هیچ‌کس آسیب ندید.

سحرگاه شنبه 23 ژانویه سه موشک نزدیکی فرودگاه بغداد را در تلاش برای هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه، هدف قرار دادند که در اولین حمله از نوع خود در دوران بایدن رئیس‌جمهوری جدید آمریکا است.

مدت‌هاست که پایگاه‌های نظامی عراق که میزبان سربازان آمریکایی هستند و همچنین سفارت آمریکا در بغداد، هدف حملات موشکی مکرر قرار می‌گیرند.

از زمان کشته‌شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس در حمله پهپادی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد در اوایل ژانویه 2020، بر شمار این حملات افزوده شده ‌است.

با این حال نیروهای عراقی دسامبر گذشته 2020) در پی برخورد حدود 8 موشک به «منطقه سبز» متعهد شدند که هر کسی را که در این عملیات علیه امنیت پایتخت و دفاتر نمایندگی‌های دیپلماتیک دست داشته باشد، تحت تعقیب قرار دهند.

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر نیز هدف قرار دادن مرکز پایتخت را اقدامی تروریستی دانست، با این حال امروز نیز حملاتی تکرار شد که واشینگتن غالباً مسئولیت آن‌ها را به گردن جناح‌های طرفدار ایران در عراق می‌اندازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم